Mide Tembelliği

Gastroparezi en sık görülen hastalıklar içinde yer almıştır. Halk içinde da Gastroparezi mide tembelliği olarak bilinmektedir. Gastroparezi ne olursa olsun tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Pek oldukca kişide Gastroparezi emareleri ortaya çıkmaktadır. Peki Gastroparezi nedir? Gastroparezi emareleri nedir? Gastroparezi iyi mi anlaşılmaktadır? Tanısı ve tedavi şekilleri nedir tüm bilgileri ile derledik.

Gastroparezi teşhisi son derecede zorluk derecesi yüksek bir mide hastalığıdır. Kesinlikle teşhis edilmesi ihtiyaç duyulan ve tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Bu hastalığın kendine özgü emareleri olmayıp öteki mide hastalıklarına da benzeyen emareleri bulunmaktadır. Bundan dolayı teşhisi ve tanısı son derecede zor olsa gerek.

 Gastroparezi Nedir?

Gastroparezi halk içinde mide tembelliği olarak malum, midenin lüzumlu işlevlerini yerine getirememesi ve sindirim sistemi hastalığı olarak malum bir hastalıktır. Gastroparezi oldukça yaygın olan iç hastalıklarındandır. Gastroenteroloji uzmanları tarafınca tanısı konur ve tedavi seçeneklerine başlanır. Gastroparezinin birçok sebepleri bulunmaktadır.

 Emareleri Nedir?

 1) Şişkinlik

Bu hastalığa haiz olan kişilerin çoğunda mide şişkinliği bulunmaktadır. Mide şişkinliği de bir tek Gastroparezi hastalığına mensup olmadığı için teşhisi zor hale getirmektedir. Hastalarda uzun günler devam eden bir mide şişkinliği söz mevzusudur. Yemekten ilkin ve yemekten sonrasında da mide şişkinliği görülmektedir. Gastroparezinin en mühim emareleri içinde görülen şişkinlik meydana getirilen tetkikler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hasta kendini huzursuz hisseder.

 2) Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi de gene mühim emareler içinde görülmektedir. Mide ekşimesinden kaynaklı olarak bir ekip rahatsızlıklar ortaya çıkar. Hastanın mide ekşimesinden kaynaklı olarak mide ağrıları ve mide içi sesler duyulabilir. Bu da gene mühim bir emare olarak sayılabilir.

 3) Mide Bulantısı

Bu belirt ise ender olarak görülen emareler arasındadır. Mide bulantısı da gene tanısı zor konulmuş olan belirtilerdir. Bu sebeple mide bulantısı pek oldukca sebebe bağlı olarak gelişebilir. Gastroparezi şikayeti yaşayan kişilerin de çoğunda mide bulantısı söz mevzusu olabilir. Buna yönelik olarak da mide bulantısı sonucunda kusma meydana gelebilir.

 4) İştah Kaybı

Gastroparezi şu demek oluyor ki mide tembelliği ortaya çıkan kişilerde besinler yeteri şekilde sindirilemez. Bunun sonucunda da kişide iştah kaybı meydana gelebilir. Gün içinde olan öğünlerde aksamalar meydana gelir. Kişide iştahsızlık hastalığın seyri süresince devam edebilir. İştah kaybı gene mühim bir emare olarak sayılabilir.

 Mide Tembelliği Iyi mi Anlaşılır?

1) Acele Doygunluk

Mide tembelliğinde en sık görülen emareler içinde acele doygunluk gelmektedir. Bilhassa mide dolu olduğundan dolayı şahıs akşam öğünlerini bir çorba ile doyurabilmektedir. Midede tembellik söz mevzusu olduğundan dolayı mide daha çok besini istemez. Buna bağlı olarak kişide zayıflama da söz mevzusu olabilir.

 2) Kan Şekeri Seviyesi Düşüklüğü

Gastroparezi anlaşılabilmesi için kişinin kan şekeri seviyesine bakılması gerekir. Doktorlar tarafınca meydana getirilen bir ekip teşhis ve testler ile beraber kişinin kan şekeri seviyesine bakılır. Kan şekeri seviyesi ile beraber mühim bilgiler vermektedir. Bu şekilde Gastroparezi hastalığından şüphelenilebilir.

 3) Ağız Kokusu

Mide tembelliğinde görülebilen bir emaredir. Şahıs midesindeki öğünleri eritemediğinden ve sindiremediğinden dolayı bu durum ağız kokusu olarak meydana gelebilir. Mide çeperinden nefes borusuna ve sonrasında da ağza yayılan bir koku hakimdir.

 Tanısı ve Tedavi Şekilleri

Gastroparezi tanısı doktorlar tarafınca meydana getirilen seyretme ile yapılmaktadır. En sık meydana getirilen tanı seçeneği ise endoskopidir. Endoskopi yapılarak hastanın midesine bakılır ve bu şekilde mide tembelliği anlaşılır. Bu hastalığın tedavi seçeneğinde ise bir ekip mide ilaçları ve mide koruyucu ilaçları verilmektedir. Hastanın bu ilaçları belirli bir süre kullanımı hekim tarafınca tavsiye edilir.