Kum Sancıları

Doğru tedavi için hastanelerin üroloji polikliniklerinden hizmet almaları gerekir. Hastaların ne vakit hastaneye başvurmaları icap ettiğini anlamaları için kum dökmenin ne işe yaradığını ve belirtilerinin iyi mi ortaya çıktığını bilmeleri de önemlidir.

İdrar yolu; böbrekleri, üreterleri, idrar kesesini ve üretrayı içeren bir sistemdir. Böbrek taşları idrarda bulunan kimyasallardan oluşur ve oluşan bu taşlar idrar yolunun tıkanmasına niçin olur. Bu tıkanma ince idrar yolu kanallarından taşların geçemeyişinden doğar. Zaman içinde biriken taşlar böbreklerde şişmeye neden olur ve anormal olan bu durum şiddetli ağrılara niçin olur. Ağrıya bazı durumlarda mide bulantısı ve kusma da birlikte rol alır.
Oluşan taşlar oldukça ince olan idrar kanallarına yerleşmeye başladığında ağrı vücudun geneline yayılır ve hasta bu durumda oldukça sık idrara çıkma isteği duyar. İlerleyen süreçte idrarın rengi giderek koyulaşır ve kimi zaman idrarda kan görülür. Çoğunlukla idrar yapma esnasında yanma hissi meydana gelir. Kum dökmenin sertliği arttığında ve ağrı dayanılamaz hale ulaştığında hastalar muayene için hastaneye başvururlar. Bu durum tıpta “renal kolik” olarak adlandırılır.
Üriner sistemden meydana gelen hastalıklardan en yaygın olarak acile başvurulan hastalık renal koliktir. İdrarda çözünemeyen ve biriken kristallerin boyutları hastalığın sertliği açısından ehemmiyet taşır. Kristallerin boyutunun büyümesi idrarla atılmasını zorlaştırır. Yaşanmış olan zorluktan dolayı ağrı meydana gelir ve hasta idrara çıkmaktan kaçınır. Sadece idrara çıkma süresi geciktirildiğinde kristaller dibe çöker ve çöken kristaller birleşerek daha büyük yapıları meydana getirir. Kristallerin burada kalması da böbreklerde daha çok ağrı anlamına gelir.

Böbrekte Kum Niçin Olur?

Böbreklerde kum, çoğu zaman vücudun mevcut sıcaklığında çözünemeyen sistin, fosfat ve oksalat şeklinde kristaller sebebiyle oluşur. İnsan vücudunda idrar çıkışı, böbreklerden idrar kanalları vasıtasıyla mesaneye idrarın taşınması ve son olarak da idrarın vücudun dışına atılması şeklinde olur. Bu sistemde bulunan tüm kanallar oldukça incedir ve büyük, katı maddelerin geçişi için uygun değildir. Kanallardan geçemeyen kristaller böbrekte kalır ve böbrek kumu oluşur. Bunun haricinde idrarda fazladan kalsiyum bulunması ve bazı ilaçlar, aşırı ürik asit sebebiyle ortaya çıkan gut, crohn hastalığı yada ülseratif kolit benzer biçimde gastrointestinal sistem hastalıkları böbrekte kum niçin oluşur sorusunun cevabı olabilir. Bazı durumlarda ise ailenin genetik durumu da böbrek kumunun açıklaması olabilir. Çoğunlukla ebeveynlerinde böbrek kumu olan hastaların kendilerinde de bu hastalığın görülmesi olasılığı daha yüksektir.

Kum Dökme Emareleri Nedir?

Kum dökme, böbrek kumu emareleri ve böbrek kumu dökme emareleri halk içinde en oldukça dört gözle beklenen konulardan biridir. İdrarda kum emareleri oluşan kristallerin boyutlarına gore değişim gösterir. İnce idrar kanallarından geçecek kadar ufak kristaller çoğunlukla herhangi bir kum dökme emaresi göstermez. Daha büyük taşlar ise bilhassa bir kanalın tıkanmasına niçin olduysa ağrılara niçin olur. Ağrılar hastalığın tedavisinin geciktirilmesinden dolayı da şiddetlenebilir.
Genel olarak kaburgalar ve kalça içinde yada alt karından vücudun yan tarafına yayılan bir ağrı kendini gösterir. Bu ağrı çoğunlukla sırta ve kasıklara da yayılır. Ağrılar şiddetlendikçe mide bulantısı da olur hatta bazen kusma meydana gelir. Kum dökme ağrısı çoğu zaman belirli aralıklarla ortaya çıkar. 20-60 dakikalık periyotlarla ağrı şiddetlenir ve azalır. Bunun haricinde en yaygın emareler şunlardır:
· İdrar yaparken yanma hissi,
· İdrarda pembe, kırmızı yada kahverengi şeklinde kan,
· İdrarda fena koku,
· İdrarda kum, hatta göz ile görülebilecek ufak taşlar,
· Devamlı idrara çıkma isteği,
· Enfeksiyon oluşma durumunda ise ateş ve titreme.

Kum Dökme Ne Kadar Sürer?

Böbrek kumunun dökme süresi yaşın ya da kumun yerine gore değişim gösterir. Eğer taş yada kum böbreğin içinde, bilhassa alt bölgede ise yer çekiminin etkisiyle düşmesi daha zor olduğundan daha zahmetli ve ağrılıdır. Sadece böbreğin ortasındaki yada üstündeki kumlar yer çekiminin etkisiyle beraber daha kolay düşme eğilimindedir. Üreterdeki taşlar ve kumlar için de aynı durum söz mevzusudur. Kum dökme tedavisi de geçecek süre için oldukça önemlidir. Uygulanan doğru tedaviler kum dökmenin 1-2 gün içinde tamamlanmasını sağlar. Gene bu süreç de ağrılı olabilir. Kum dökme tedavisi öncesinde hangi maddeden kaynaklı kum oluşumunun saptanması için kan ve idrar testi yapılır.
Bunun yanında kum dökme tedavisi için görüntüleme testleri, röntgen, bilgisayarlı tomografi yada ultrason benzer biçimde tekniklerden de faydalanılır. Böylece idrar yolunda bulunan kumlar yada taşlar kolaylıkla tespit edilir. Böbrek kumu tedavisi taşın türüne bağlı olarak değişim gösterir. Kalsiyum taşları, ürik asit taşları, kistin taşları yada struvite taşları benzer biçimde taşlar değişik şekillerde tedavi edilir. Eğer taşlar hastanın idrar kanallarından geçecek kadar ufak boyutta ise kum dökme ağrısını yatıştırmak için ağrı kesiciler reçete edilir. Böylece hastanın ağrı ile başa çıkması sağlanır. Bu süreç süresince hasta tertipli olarak muayene edilir. Böylece taşların vücuttan atılıp atılmadığı tespit edilir.

Kum Dökmeye Ne İyi Gelir?

Böbrekte kum dökmeye ne iyi gelir sorusu da gene halk içinde sıkça sorulan sorulardan biridir. Fazlaca fazla tuz kullanan hastaların tuz kullanımını azaltması, azca tuz kullanan hastaların ise bir süre tuz kullanımını bırakması gerekebilir. Bunun yanında günde minimum 2-3 litre kadar su tüketmek kum dökmeyi kolaylaştırır. Bu sebeple bolca su tüketimi idrarın yapısını düzenler ve kum dökmenin daha kolay gerçekleşmesini sağlar. Lifli yapıda bulunan sebze ve meyvelerin daha çok tüketilmesi de oldukça faydalıdır.
Meydana getirilen emek harcamalar, daha hareketli yaşayan bireylerde daha azca böbrek taşının oluştuğunu ortaya koymuştur. Böbrek kumuna ne iyi gelir merak eden hastalar için daha hareketli yaşayarak egzersizlere ehemmiyet vermek doğru bir yanıt olacaktır. Hatta tavsiye edilen en yaygın egzersizler içinde ip atlama, basketbol ve voleybol vardır. Vücudun kendi çabasıyla atılamayacak kadar büyük boyuttaki taşlar için ise tıbbi müdahale şarttır. Genel olarak 5 mm boyutundan daha ufak taşlar çoğunlukla tedavi gerektirmez, yalnızca ağrı kesici ve bolca su tüketimi kafi olur. Sadece daha büyük taşlar için prostat ilaçları kullanılması gerekebilir.