Kulak Ağrısı

Kulak, ses dalgalarını alarak ve beyne mesajlar göndererek çalışır. Dış kulak; kulak kepçesi ve kulak kanalından oluşan ve kulağın en dış bölümünü oluşturan yapıdır. Ses dalgaları kulak kanalından geçerek kulak zarına çarpar ve titreşmesine niçin olur. Kulak zarının titreşimi kulaktaki küçük kemiklerin hareket etmesini sağlar. Bu hareket ses dalgalarını iç kulağa gönderir.

Kulak ağrısının sebepleri nedir?

Kulak enfeksiyonları kulak ağrısının en yaygın nedenidir. Kulak enfekte olduğunda, iltihaplanma ve tazyik artışı kulakta şiddetli olabilecek bir ağrıya niçin olur. İç kulak enfeksiyonunda, kulak ağrısına mide bulantısı, baş dönmesi yada kusma da eşlik edebilirken, dış kulak enfeksiyonlarında ise kulak kepçesinde ya da yolunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gözlenebilir. Orta kulak enfeksiyonlarında da kulakta doluluk hissi gözlenebilir.

Bir çok kulak enfeksiyonu viral değil bakteriyeldir. Kulak enfeksiyonları tedavi edilmezse ağrı çeneye ve vücudun öteki bölgelerine de yayılabilir, kulağa zarar verebilir ve yüksek ateş şikayetine niçin olabilir.

Okul öncesi çocuklarda gözlenen kulak ağrılarının en sık gözlenen sebebi orta kulak enfeksiyonlarıdır. Çocuklar kadar olmasa da, yetişkinlerde de gözlenebilen orta kulak enfeksiyonu çoğu zaman soğuk algınlığı sonrasında ortaya çıkar.

Otitis eksterna, kulağın dış kısmı olan kulak kanalının enfeksiyonudur. Bu tür enfeksiyon yetişkinlerde ufaklıklara nazaran daha yaygın şekilde görülür.  Otitis eksterna  sık sık yüzen ve kulak çevresinde egzama şeklinde cilt hastalıkları olan kişilerde de ortaya çıkabilir. Otitis eksterna tedavisinde çoğu zaman kulak damlası yada kulak spreyi kullanır.

Kulak ağrılarına daima kulak enfeksiyonu niçin olmaz. Aşağıdaki durumlar da kulakta ağrıya niçin olabilir.

Refere ağrı- Vücudun değişik bir bölgesinden gelen ağrı: Kulakta ağrı vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonlardan yada iltihaptan kaynaklanabilir. Mesela, çocuklarda diş çıkarma, diş apseleri şeklinde diş problemleri, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı, reflü yada iltihaplanma şeklinde yiyecek borusu ile ilgili problemler, tükürük bezleriyle ilgili problemler, artrit şeklinde çene eklemi ile ilgili problemler, diş ağrısı, kulakta ağrıya niçin olabilir.

Kronik durumlar: Kronik durumlar temporomandibular eklem (TME) disfonksiyonunu ihtiva eder.

Deri enfeksiyonları: Deri enfeksiyonları kulak içinde yada çevresinde ise kulakta ağrıya niçin olabilir.

Soğuk algınlığı: Bazı durumlarda soğuk algınlığı da kulak ağrısına niçin olabilir. Soğuk algınlığının kulak ağrısına niçin olmasının sebebi üretilen aşırı mukustan meydana gelmektedir.

Travma yada yaralanma: Kulağa pamuklu çubuk yada keskin nesneler şeklinde şeyler sokmak kulak kanalına zarar verebilir. Bu durum da kulakta ağrıya niçin olabilir. Bununla beraber kulak zarı kulağa sokulan nesnelerle delinebilir, yırtılabilir. Bu durum çoğu zaman oldukça ani ve şiddetli bir ağrıya niçin olur.

Zona hastalığı: Zona, suçiçeğine yol açan virüsün yalnız bir sinirde tekrardan aktive olduğu bir durumdur. Zona hastalığı ara sıra kulağı besleyen bir siniri de etkileyebilir. Emareler şunları içerebilir.

Kulağın içinde yada dış kulakta yada her ikisinde hissedilen ağrı

Kulakta kızarıklık, işitme kaybı

Baş dönmesi

Kulakta çınlama (tinnitus)

Bunlarla beraber alerjik reaksiyonlar, tiroid hastalığı kulağa su kaçması, ani tazyik değişimi, çeneyle ilgili problemler ve yüksek ses de kulakta ağrıya niçin olabilir.

Kulak ağrısı çeşitleri nedir?

 

Kulak ağrısı, primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olarak iki ayrı başlıkta sınıflandırılır. Primer bir öteki adıyla birincil kulak ağrısı; kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak hastalıkları sebebi ile ortaya çıkar. Nitekim kulak kepçesinde kan toplanması, kıkırdak iltihaplanması, tümörler; dış kulak yolunda zona, tümörler, yabancı cisim, orta kulak ve iç kulakta enfeksiyonlar, zar yırtılması, kulakta sıvı birikimi şeklinde problemler kulak ağrısına neden olur.

 

Sekonder bir öteki adıyla ikincil kulak ağrısının sebeplerinin altında ise bazı hastalıklar yer alabilir. Mesela diş kökenli hastalıklar, ağız içi ve boğaz enfeksiyonları, tümörler ve öteki organlarda gelişebilen enfeksiyonlar ikincil kulak ağrısına neden olan nedenlerdendir. Sekonder kulak ağrılarının deposu olan bazı hastalıklar dirimsel ehemmiyet taşıdığından sıhhat kuruluşuna başvurmak dikkatsizlik edilmemelidir.

Kulak ağrısı semptomları nedir?

Kulak ağrısı, kulakta bir baskı hissi olarak tanımlanır. Ağrı yavaş yavaş yada ansızın başlayabilir ve oldukça şiddetli olabilir. İşitme kaybı, yüksek ateş ve kendini iyi hissetmeme şeklinde öteki emareler de kulak enfeksiyonunun işareti olabilir.

Kulak kanalı iltihaplandığında yada kulak zarı yırtılırsa, kulaktan akıntı olabilir. Orta kulak enfeksiyonu sebebiyle kulak zarı yırtılırsa, tazyik azaldığı için hissedilen ağrı çoğu zaman hafifler. Minik çocuklarda ise kulak enfeksiyonunun tek emaresi ateş ve sinirlilik ve huysuzluk hali olabilir.

Bebeklerde ve minik çocuklarda kulak ağrısının emareleri ve semptomları nedir?

Bebeklerde ve oldukça minik çocuklarda, kulak ağrısı olabileceğini gösteren emare ve semptomlar şunlardır:

Sık sık kulağı ovuşturmak, çekmek, kulakla oynamak

38 ° c yada daha yüksek derecede ateş

Mide bulantısı ya da kusma

Baş dönmesi/ vertigo

Kulaktan çıkan sıvı

Belirli seslere tepki vermeme

Uyumada güçlük çıkarma, sinirlilik ve huysuzluk hali

Normalden daha çok ağlamak

İştah azalması

Kulak ağrısı şikayetinde hangi durumlarda sıhhat kuruluşuna başvurmak gerekmektedir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri görüldüğünde zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır:

Sertliği artan kulak ağrısı

38 ° C yada daha yüksek ateş

Kulaktan sıvı yada kan akması

Kulak ağrısıyla beraber baş ağrısı yada sinüs ağrısı

Kulak çevresinde yada arkasında şişlik görülmesi

Boyun tutulması

Yüzün bazı kısımlarının her zamanki şeklinde hareket ettirmekte yaşanmış olan güçlük

Olağandışı uyuşukluk yada kafa karışıklığı