Korona virüs

Koronavirüs emare veren bir hastalıktır.  “Corona virüs” ya da “Corona virüsü” olarak da geçen coronavirüs emareleri şöyleki sıralanabilir: Kuru öksürük, ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık. Koronavirüs emareleri içinde en fazlaca karşılaşılan emareler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

Bazı kişiler grip emareleri ile karıştırılabilse de koronavirüsün en yaygın şekilde görülen emareleri özetle şunlardır:

Yüksek ateş ve titreme

Kuru öksürük

Bitkinlik hissi

Kas ağrıları

Baş ağrısı

Tat ve koku kaybı

Boğaz ağrısı

İshal

Konjunktivit

Ciltte döküntü ya da el yada parmaklarda renk değişimi

COVID-19 ile enfekte olduktan ne kadar sonrasında semptomlar gelişir?

Bu sözde “kuluçka süreci”, doğrusu enfekte olma ile semptomları gösterme arasındaki süre, iki ila 14 gün içinde değişebilir. Semptomları yaşamadan önceki averaj süre beş gündür. Semptomların sertliği fazlaca hafifçe ila şiddetli olabilir. Hastaların ortalama % 80’inde COVID-19 yalnızca hafifçe semptomlara niçin olur. Koronavirüsün yol açabildiği ciddi semptomlar ise şunlardır:

Solunumda güçlük çekme yada nefes darlığı

Göğüs ağrısı, göğüste baskı

Konuşma yada hareket kaybı

Uyanamama (uykudan uyanma).

Mavimsi dudaklar yada yüz

Şuur bulanıklığı

Koronavirüste riskli kişiler kimlerdir?

Bilhassa yaşlılarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalıkları olanlarda, akciğer hastalıkları bulunanlarda bu tablo daha da ağır seyrediyor. Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin tamamında altta yatan değişik hastalıkların varlığının söz mevzusu olduğu söylenebilir.

Koronavirus herkesi etkileyebilir; sadece eldeki verilere nazaran Kovid-19’un ciddi komplikasyonlarına en duyarlı olduğu saptananlar; ileri yaşlarındaki kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kanser hastaları, akciğer hastalığı olan kişiler, diyabet (şeker hastalığı) olanlar, hipertansiyon hastaları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar, kronik sıhhat problemi bulunanlardır.

Delta varyantı nedir?

Delta varyantı ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan ve sonrasında tüm dünyaya yayılmaya başlamış olan COVID-19 virüsü varyantıdır.

Uzun bir süredir hayatımızda olan COVID-19 salgın hastalığına karşı ilk başta maske, mesafe ve hijyen tedbirleri ile korunmaya çalıştık. Yoğun araştırmalar sorası bu hastalığa karşı etkili olan aşı geliştirildi. Toplumun çoğunun aşılanması ile COVID-19 salgınının denetim altına alınabileceği düşünülmektedir. Aşılar varyant değiştiren COVID-19 virüslerine karşı bile kişileri koruyabilmektedir. COVID-19 virüsünün etkili olduğu dönemde şu varyantları geliştirmiştir ve bunlar Alfa (İngiltere), beta (Cenup Afrika), gama (Brezilya), delta (Hindistan) ve epsilon (Kaliforniya) olarak sınıflandırılmaktadır. Bu varyantlar öteki varyantlardan daha acele bulaşmaktadır. Şu anda alfa varyantı daha yaygın olmakla beraber delta varyantı hızla yayılmaya devam etmektedir. Vatanımızda de delta varyantları saptanmaktadır. Daha bulaşıcı ve daha ağır seyirli hastalığa neden olan bir virüsün ortaya çıkması mühim bir kaygı deposu olmayı sürdürmektedir.

Delta varyantı aşı olanlara da bulaşır mı?

İki doz aşı uygulananlar delta varyantından da korunmaya devam etmektedir. Fakat bilhassa tek doz aşı uygulananlarda bu korunma kafi olmayabilir.

Delta varyantı daha mı süratli bulaşır?

Meydana getirilen emek harcamalar delta varyantının alfa varyantından %60 daha bulaşıcı bulunduğunu göstermektedir.

Delta varyantı daha mı tehlikelidir?

Bir çok kişide bu varyantların daha ciddi hastalığa yol açtığını gösteren bir kanıt yoktur. Altta yatan hastalığı olanlar ve yaşlılar için virüs öteki varyantlarda olduğu şeklinde daha tehlikelidir. Daha bulaşıcı olan bir virüs ise aynı şiddette enfeksiyona yol açsa bile daha çok sayıda kişiye bulaşacağı için bilhassa aşısız kişilerde daha çok hastalık ve ölüme niçin olacaktır. Tüm varyantlardan korunmak için tavsiye edilen enfeksiyondan korunma önlemleri aynıdır. El hijyeni, toplumsal mesafenin korunması, maske, iyi bir havalandırma ve aşı kesinlikle dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konulardır.