Kızamıkçık

Kızamıkçık, genellikle çocukları etkileyen viral ve bulaşıcı bir hastalıktır. Alman kızamığı, üç günlük kızamık ve rubella gibi farklı isimlerle de adlandırılan kızamıkçık hastalığına neden olan etken rubella virüsüdür.

Kızamıkçık Nedir?

Kızamıkçık, vücutta kırmızı renkli döküntülere yol açan viral kaynaklı bir enfeksiyon hastalığıdır. Aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olan kızamıkçık, rubella virüsünün enfeksiyonu ile oluşur ve damlacık yolu ile bulaşır.

Virüs ile enfekte olan kişilerin solunum, konuşma, öksürme ve hapşırma gibi eylemler sırasında çevreye saçtıkları damlacıklar rubella virüsü içerir. Bu damlacıklarda bulunan virüsün sağlıklı bir kişinin solunum yollarına ulaşması durumunda bulaşma gerçekleşir.

Aynı zamanda hasta kişinin damlacıklarının üzerinde bulunduğu temizlenmemiş nesnelere dokunan, bu kişilerle aynı bardak, tabak, çatal, kaşıkla yemek yiyen sağlıklı bireyler ellerini yüz, göz, ağız ve burun ile temas ettirmeleri sonucunda da enfekte olabilirler.

Genellikle 5-9 yaş aralığındaki çocuklarda görülen kızamıkçık hastalığı daha nadir de olsa yetişkinleri etkileyebilir.

Kızamıkçık Neden Olur?

Kızamıkçık, kızamıkçık virüsü (rubella) enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar. Kızamıkçık nasıl bulaşır sorusu birçok kişinin ve özellikle de annelerin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Rubella virüsünün bulaşıcılığı oldukça yüksektir ve hasta bir kişinin yaydığı damlacıkların solunması, virüsü bulaştırdığı nesnelerle temasın ardından ellerin yüze ve solunum organlarına dokundurulması gibi yollarla kolaylıkla bulaşır.

  •   Bulaşmanın gerçekleşmesinin ardından virüs ortalama 5-7 gün içerisinde vücuda yayılır, 2-3 hafta içerisinde belirti göstermeye başlar.
  •   Kırmızı veya pembe renkli döküntüler hastaların yaklaşık olarak %50-80’inde görülür ve yaklaşık 1-3 gün aralığında sürer.
  •   Hastalığa bazı bölgelerde üç günlük kızamık denilmesinin nedeni de budur.
  •   Bu döküntüler hastaların birçoğunda ilk önce yüz ve boyunda başlar, sonrasında vücuda yayılır. Buna ek olarak kulak arkası ve boyunda hissedilen şişmiş lenf düğümleri hastalığın en belirgin bulgudur.
  •   Çocuklarda daha hafif seyreden ve daha kısa süren kızamıkçık hastalığı yetişkinlerde daha şiddetli ve daha uzun süreli olabilir.
  •   Yetişkinlerde, özellikle de genç kadınlarda 3 günden 10 güne kadar uzayabilen eklem ağrıları görülebilir.
  •   Bulaşıcılığın en yüksek olduğu dönem ise kırmızı döküntülerin ortaya çıktığı ilk günden beşinci güne kadar olan süreçtir.

Kızamıkçık Önemli Bir Hastalık Mıdır?

Genellikle isminin ve belirtilerinin benzer olmasından dolayı kızamık hastalığıyla karıştırılmaktadır. Fakat kızamıkçık, kızamıktan farklı bir virüs nedeniyle oluşur ve kızamık kadar şiddetli olmayıp yalnızca kırmızı renkli döküntüler ve bazı diğer belirtiler açısından benzerlik taşır.

 

  •   Kızamıkçık, çocuklarda hafif seyreden, çoğu zaman şiddetli belirtilere neden olmayan ve bazen herhangi bir belirti dahi görülmeden atlatılan bir hastalıktır.

Bunun yanı sıra hamile kadınlarda kızamıkçık hastalığının görülmesi oldukça tehlikelidir.

Kızamıkçık, hamile kadınlarda görülmesi durumunda konjenital kızamıkçık sendromu adı verilen tablo gelişir.

Bu durum bebekte kalıcı anomaliler, düşük ve ölüme kadar gidebilen ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Aşı olmak veya çocukluk çağında kızamıkçığı geçirmiş olmak ömür boyu koruma sağlar ve hamilelikte hastalığın ortaya çıkmasını önler.

Bu nedenle çocukluk çağında karma aşı içinde bulunan kabakulak ve kızamık aşıları ile birlikte kızamıkçık (rubella) aşısının mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

  •   Kızamıkçık aşısı 1960’lı yıllardan bu yana yapılan güvenilir bir aşı yöntemidir. Aşı takvimi içerisinde kızamıkçık aşısı bulunan ülkelerde hastalığın görülme sıklığı oldukça düşüktür. Gebelik döneminde hastalığın görülmesi oldukça riskli olduğundan evlenme çağına gelene kadar kadınlar başta olmak üzere tüm bireylere aşı yapılması önerilmektedir.