İdraryolları iltihabı

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında ortaya çıkan çeşitli iltihabi durumlara verilen addır. Daha sık olarak alt idrar yollarında baş gösterir. Alt idrar yolu enfeksiyonlarında iltihabi durum, idrarın böbreklerden dışarıya taşındığı mesane ve üretra isminde olan idrar yolu kısmında görülür. Mesanede ortaya çıkan idrar yolu iltihabı sistit olarak adlandırılır. Sistit alt idrar yollarında ortaya çıkan enfeksiyonun en sık gelişme şeklidir. Alt idrar yolu enfeksiyonları çoğu zaman zararsızdır.

Üst idrar yolları, böbrekler ve böbrekleri mesaneye bağlayan üreter isminde olan kanaldan oluşur. Bu bölümde meydana gelen enfeksiyonlar daha tehlikelidir.  En sık olarak üreterlerin böbreklerle birleşme yeri olan renal pelviste görülür ve bu bölgenin iltihabı piyelit olarak adlandırılır. Piyelite ek olarak, böbreğin kendisi de iltihaplanırsa, o süre piyelonefritten söz edilir.

İdrar yolu iltihabında altta yatan niçin bir çok durumda bakterilerin niçin olduğu bir enfeksiyondur. Bunlar çoğunlukla üretradan tırmanarak yükselir ve ağırlıklı olarak kişinin kendi dışkısından meydana gelen Escherichia coli türündeki bağırsak bakterileridir. Daha ender olarak gonokok ve klamidya şeklinde cinsel yolla bulaşan bir patojen, virüs ya da mantar da etken olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu emareleri nedir?

İdrar yolları enfeksiyonu emareleri tipik olarak idrar yaparken yanma yada sık idrara çıkma şeklinde kendini gösterir. Fakat herhangi bir emare vermeksizin de görülebilir. İdrar yolu iltihabı geçiren yüz hanımdan 5 ila 10’unda hastalık tamamen emare vermeden seyreder. Çoğunlukla görülen idrar yolu enfeksiyonu emareleri;

İdrarda yanma ya da ağrı,

Sık sık idrara çıkma ihtiyacı,

İdrar debisinde zayıflama,

İdrarı tutmada güçlük,

İdrarda kan,

Alt karın bölgesinde ağrı şeklinde sıralanabilir.

Böbrek tutulumunun olduğu üst idrar yolu enfeksiyonlarında;

Böbrekte duyarlılık,

Yan ağrısı,

Ateş,

Bulantı / kusma,

Genel halsizlik şeklinde emareler de görülebilir.

Fakat böbrek tutulumunun olduğu her vakada bu emareler görülmez. Bunun yerine alt idrar yolu enfeksiyonlarının tipik emareleri olan idrarda yanma ve ağrı, sık idrar yapma ihtiyacı şeklinde şikâyetler ön plandadır.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi iyi mi olur?

Alt idrar yolunun komplikasyonsuz iltihapları kolay tedavi edilebilir ve zamanında müdahale ile süratli iyileşir. Karışık olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının %30 ila 50’si kendiliğinden ve hasar bırakmadan iyileşse de, rahatsız edici klinik semptomları daha süratli azaltmak ve patojenleri tamamen yok etmek için ağızdan antibiyotik tedavisi önerilmektedir. Ek olarak idrar yollarında, böbrek tutulumu ile beraber gelişen enfeksiyonlar, erken dönemde tedavi edilmezse kalıcı hasara yol açabilir.

İdrar yaparken ağrı yada yanma hissi var ise, yalnız kesik kesik yapılabiliyorsa, kan içeriyorsa yada sonradan ciddi karın ağrısı eklenirse ne olursa olsun tabip ziyareti önerilir.

Karışık olmayan idrar yolu enfeksiyonu tedavisi çoğu zaman antibiyotikle yapılır.

Antibiyotik aldıktan sonrasında, irin birkaç gün içinde gerilemeye adım atar.

Antibiyotiklere ek olarak, ağrı kesici yada spazm çözücü ilaçlar da kullanılabilir.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları yüksek dozda antibiyotik tedavisi gerektirir.

Gebeler, şeker hastaları, bağışıklığı baskılanmış kişiler ve çocuklarda tedavi şartlara uygun olarak planlanır.

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir?

İdrar yolları enfeksiyonu olan kişilerin bolca su içerek mesaneyi tertipli olarak yıkaması gerekir. Bunun için günde minimum 2 litre sıvı alınması önerilir. Böylece etken bakterilerin çoğalması ve enfeksiyonun ilerlemesi önlenmiş olur. İyileşmeyi desteklemek için su yada bitkisel çayların tüketimi en iyisidir. Öte taraftan kahve, alkol ve limon suyu mesaneyi tahriş edebileceğinden bunların tüketimi kısıtlanmalıdır.