HERMAFRODİTİZM (ÇİFT CİNSİYETLİLİK) NEDİR?

Hermafrodit (ya da intersekslenmiş bir kişi), her iki cinsiyetten de (sözgelişi, bir penis ve bir vulva) birincil cinsellik özelliklerinin bazılarına ya da tümüne haiz olan kişidir. Şu demek oluyor ki dış ve iç cinsel ve genital organlar içinde bir uyuşmazlık olduğu bir durumdur.

Gerçek bir hermafrodit hem yumurtalığa hem de testis dokusuna haiz birisidir. Genital bölge, tamamen adam yada dişi olmaktan, belirsiz görünüşün bir kombinasyonuna kadar değişebilir. Dişi yalancı, bir kişinin düzgüsel dişi iç organları olan yalnız maskulen (erkeği çağrıştıran, adama benzeyen, erkeksi, eril) genital organları olan XX kromozomuna haiz olduğu anlamına gelir; adam sözde ise bu kişinin XY kromozomları ile doğduğu anlamına gelir. Bu şekilde bir kişi, bir çok vakit karın boşluğunda saklı olan testislere haizdir. Dış cinsel organlar bir çok vakit dişidir.

Aşağıdaki şeklinde dört değişik tipte hermafroditizm vardır:

– 46, XX hermafroditizm

– 46, XY hermafroditizm

– Gerçek gonadal hermafroditizm

– Karmaşık hermafroditizm

Uygar teşhis şekillerinin kullanılmasına rağmen, birçok çocukta hermafroditizmin sebebi tespit edilememektedir. Bu karmaşık ya da idiopatik hermafroditizm olarak adlandırılır.

46, XX hermafroditizm

46, XX hermafroditizmli bir bireyde iki XX kromozomu ve bir kadının yumurtalığı vardır, fakat adam şeklinde görünen dış genital bölgeler vardır.

Bu tip bir çok vakit hanım fetusun rahimde adam hormonlarına aşırı maruz kalmasından doğar. Labia füzyonu var ve klitoris penisine benzeyecek şekilde büyüyor. Dahili olarak, uterus ve fallop tüpleri şeklinde hanım cinsel organları düzgüsel bir yapıya haizdir.

46, XY hermafroditizm

46, XY hermafroditizmli bir bireyde bir çok vakit erkeklerde görüldüğü şeklinde bir X ve bir Y kromozomu vardır, yalnız dış genital organlar ya tamamen oluşmaz, ya da dişilerindekine benzemektedir. İç cinsel organlar, hususi duruma bağlı olarak düzgüsel, tamamlanmamış yada tamamlanmamış olabilir.

Bu tip bir çok vakit hanım ve adam hormonlarının dengesizliğinden doğar. Testislerin anormal fonksiyonundan, testosteron üretme kabiliyetinin azalmasından yada vücutta üretilen testosteron kullanımının zorluğundan kaynaklanabilir.

Gerçek Gonadal Hermafroditizm

Gerçek gonadal hermafroditizmli bir bireyde hem ovaryan hem de testiküler doku vardır, ya aynı gonadda (ovotestis olarak adlandırılır) ya da bir yumurtalık ve bir testiste. Etkilenen bazı bireyler XX kromozomuna haizdir, ötekiler XY kromozomlarına haizdir ve ötekiler her ikisinin bir kombinasyonuna haizdir. Aynı şekilde, dış cinsel organlar, adam ya da hanımdan, belirsizliğe kadar değişebilir.

Bu tür bir hermafroditizmin sebebi açık değildir. Bazı hayvan emekleri, tarımsal pestisitlere maruz kalmayla ilgili bir bağlantı önermiştir, yalnız bu, neredeyse insan çalışmalarında oluşturulmamıştır.

Karmaşık Hermafroditizm

Karmaşık hermafroditizm, rahat 46, XX ve 46, XY’nin ötesinde diğeri cinsel gelişim bozukluklarını ihtiva eder. Bunlar şunları içerebilir:

45, XO

47, XXY

47, XXX

Bu tip bir çok vakit iç ve dış cinsel organlar içinde bir tutarsızlık ile ilişkili değildir. Bunun yerine, fert cinsellik hormonlarının anormal düzeylerini ve tamamlanmamış cinsel gelişmeyi gösterir.

Cinsiyet Değişim yapma Danışmanı Süleyman Şennur’a başvuranların gerçek hikayeleri…

İlginizi Çekebilir

Cinsiyet Değişim yapma Danışmanı Süleyman Şennur’a başvuranların gerçek hikayeleri…

HERMAFRODİTİZM BELİRTİLERİ

Hermafroditizm emareleri ve semptomları durumun türüne bağlıdır. Şunları içerebilir:

– Belirsiz cinsel organ

– Mikropenis

– Clitoromegaly

– Labial füzyon

– İnmemiş testisler

– Hipospadias

– Elektrolit anormallikleri

– Gecikmiş, yok yada anormal pubertal değişimler.

TEŞHİS

Koşulun belirlenmesinde ve uygun eylem yoluna karar vermede rol oynayabilecek çeşitli teşhis testleri vardır. Bunlar şunları içerebilir:

– Kromozomların analizi

– Hormon ve elektrolit düzeylerini araştırmak için kan testleri

– Hormon stimülasyon testleri

– Moleküler denetim

– Endoskopik sınav

– Ultrason görüntüleme

– Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

HERMAFRODİTİZM TEDAVİSİ

Hermafroditizm olan bir çocuk, sunulan çeşitli gereksinimleri ele almak için bir çok vakit multidisipliner (oldukça alanlı) bir sağlık ekibinden bakıma gerekseme duyacaktır.

Hermafroditizm tedavisi ile ilgili önemli tartışmalar ve damgalama da vardır. Öncesinden, bir çok vakit dış genital bölgelere dayanan bir tedavi sürecine insanın bir cinsiyeti verilmiştir. Buna gore, cerrahi ve hormonal tedavi önerildi. Bununla birlikte, daha yakın zamanlarda cinsiyet ve cinsellik karmaşıklığı kabul edilmiştir. Hastaların tedavisi bu yüzden daha bireysel ve daha azca standart hale gelmektedir.

Hermafroditizm karmaşık bir mevzudur ve bu durumun ideal tedavisi net değildir. Etkilenen bireylerin, durumla ilgili herhangi bir meseleyi ele almak için kafi desteğe haiz olması önemlidir. Aileleri ve arkadaşları da bu destek gruplarından yararlanabilir.