Ferç kaşıntısı

Hanımefendilerin yaşamış olduğu en büyük sorunlardan bir tanesidir ve üreme organını etkilemektedir. Peki ferç kaşıntısı nedir? Ferç kaşıntısının sebepleri ve tedavisi ile ilgili merak edilenler haberimizde…

FERÇ KAŞINTISI NEDİR?

Üreme organının dış kısmında meydana gelen kaşıntıya ferç kaşıntısı denir. Bilhassa iç çamaşırları ve sabun benzer biçimde faktörler ferç kaşıntısına neden olur.

FERÇ KAŞINTISININ NEDENLERİ

Ferç kaşıntısına sebep olan en mühim etken vajinit isminde olan mikrorganizmalardır. Öteki ihtimaller içinde nedenler şunlardır:

– Mantar ve bakteri enfeksiyonları

– Sabunlar ve iç çamaşırı

– Stres bu bölgede şiddetli ve yeniden eden kaşıntılara niçin olabilen öteki mühim etkenlerden biridir.

FERÇ KAŞINTISININ TEDAVİSİ

Tedavisi süresince iç çamaşırın hijyenine dikkat edilmelidir ve mutlak suretle pamuklu iç çamaşırları kullanılmalıdır. Ferç kaşıntısı bununla birlikte genital bölgenin sabunla yıkanmasından kaynaklı olabileceği için banyo yaparken bölgeye sabun ve benzeri temizlik ürünlerinin değdirilmemesi önemlidir. Bir tek su kullanarak bölge temizlenmelidir. Cinsel ilişki sonrasında da temizliğe dikkat edilmelidir. Ferç kaşıntısı geçene kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Eşinize bulaşma söz mevzusudur. Ferç kaşıntısı sorununuz geçse bile eşinizden tekrardan bulaşma riski vardır. Tüm bu hususlara dikkat edilmesi durumunda ferç kaşıntısından kurtulamadıysanız bir uzman hekimden yardım istemenizde yarar vardır.