Doğum sancıları

Hamilelikte sancı annenin fizyolojik yapısına, daha ilkin doğum yapmış olup olmamasına bağlı olarak değişmiş olur. Doğum ağrısı da doğumdan doğuma değişen bir olgudur. Doğum süreci üç ana evreden meydana gelir:

  1. Evre: Rahim Kasılmaları ve Rahim Ağzının Açılması
  2. Evre: Bebeğin Doğumu
  3. Evre: Plasenta (Bebeğin Eşinin) Gelmesi

Doğumun birinci evresinin iki ana fazdan oluştuğu düşünülebilir. İlk faz, rahim ağzının açılmaya başladığı ve bu açıklığın 4 santimetre’e ulaşmış olduğu erken doğum evresidir. Bebeğin, oluşturulan rahim ağzından doğum kanalına girmiş olduğu ve doğumun gerçekleştiği faz ise etken doğum evresidir. Doğumun ikinci evresi, bebeğin doğduğu andan itibaren plasentanın gelmesine kadar geçen evredir. Plasentanın gelmesi çoğu zaman otuz dakika içinde gerçekleşir. Plasenta rahimden ayrılır ve atılır. Bu süreçte rahimdeki kasılmalar devam eder sadece bu kasılmalar doğum sancısı şeklinde şiddetli değildir. Doğumun üçüncü evresi, plasentanın gelmesiyle adım atar ve bunu takip eden birkaç saati kapsar. Post-partum isminde olan bu dönem iyileşme sürecini de kapsar. Bu zamanda rahim toparlanma sürecindedir ve hafifçe rahim kasılmaları görülür.

Peki, hamilelik sancısı iyi mi adım atar?  Yalancı sancı ile gerçek doğum sancısı birbirinden iyi mi ayırt edilir? Doğum sancısının emareleri nedir? Doğum sancısı ne kadar sürer?

Doğum sancısı, bebeğin annenin rahminden doğum kanalına girerek sıhhatli bir halde dünyaya gelmesi için gerçekleşen rahim kasılmalarıdır. Doğum sancısı, rahim kaslarının belirli bir süre ve şiddette kasılarak ve gevşeyerek bebeğin başının doğum kanalına girmesini sağlar. Sancının süresi doğumun evresine göre farklılık gösterir. Hamilelik sancısı çoğu zaman gebeliğin 40. haftası esnasında kendiliğinden gerçekleşir ve bu şekilde vajinal doğum adım atar. Peki, hamilelik sancısı iyi mi adım atar? Doğumun erken evresinde seyrek ve kısa olan doğum sancıları, doğum ilerledikçe sıklaşır ve şiddetlenir. Daha ilkin asla doğum yapmamış gebelerde ilk doğum esnasında doğum sancılarının süresi uzunken, ikinci ve sonraki doğumlarda bu süre kısalır.

Doğum Sancısı Iyi mi Adım atar?

Doğum sancısı regl esnasında oluşan regl sancılarından farklıdır. Doğum sancısı rahmin bir yumruk şeklinde kasılıp gevşemesiyle karakterizedir. Başlangıçta bu kasılmalar düzensizdir ve uzun aralıklarla gelir. Doğumun erken evrelerinde gerçekleşen bu kasılmalar, rahim ağzının açılarak bebeğin başının doğum kanalına girmesi için gereklidir. Peki doğum sancısı ne süre adım atar?

Erken doğum sancısı birkaç saat sürebileceği şeklinde birkaç gün de sürebilir. Bu süre doğumdan doğuma değişebilir. Doğum sancıları çoğu zaman gebeliğin 38. ve 42. haftaları içinde kendiliğinden adım atar. Erken evrede doğum sancısı 15 ila 20 dakikada bir gelir ve ortalama 30 ila 45 saniye sürer. Sancılar gittikçe sıklaşır ve süresi 1 dakikayı bulabilir. Sancılar tertipli bir halde rahim kasılmasını işaret eder ve doğumun başladığının göstergesidir. İlk doğumlarda sancıların başlaması ve süresi daha uzunken, 2. ve sonraki doğumlarda bu süre görece kısadır.

Doğum sancısı başladığında bu sancıları ve sancının oluşturduğu ağrıları karşılamak için yapılabilecek bazı aktiviteler vardır. Bu aktiviteler doğum sürecinin konforlu geçirilmesini sağlar. Bu şekilde pozitif bir doğum deneyimi yaşanmasına destek verir. Doğum sancısını karşılamak için yapılabilecek aktivitelerden bazıları şunlardır:

  • Hafifçe tempolu bir yürüyüşe çıkmak
  • Nefes egzersizleri yapmak
  • Ilık duş almak
  • Vücudu rahat bir pozisyonda tutmak
  • Rahatlatıcı müzik dinlemek.

Doğum Sancısının Emareleri Nedir?

Doğumun başladığını işaret eden birden fazla gösterge bulunur. Nişanın gelmesi, suyun gelmesi, bebeğin anne karnından aşağı doğru pozisyonlanması bunlardan birkaçıdır. Doğum kasılmaları esnasında nişan gelmesi doğumun başlamaya yakın bulunduğunu gösterir. Nişan gelmesinden kısa süre sonrasında doğum başlayabileceği şeklinde, bu süre birkaç günü de bulabilir. Bebeğin içinde bulunmuş olduğu amniyon sıvısının vajinadan akması da doğumun başladığının göstergelerinden biridir.

Bu sıvının gelmesi halk içinde ‘suyun gelmesi’ olarak tanımlanır. Su geldikten 24 saat içinde doğumun başlamış olacağı öngörülür ve doktora haber verilmelidir. Sadece yaygın kanının aksine, düzgüsel doğumların bir çok suyun gelmesiyle başlamaz. Doğumlar çoğu zaman gebeliğin 38. ila 42. haftaları içinde doğum sancılarının gelmesiyle adım atar. Peki doğum sancısı sıklığı nasıldır?

Doğum sancısı rahmin bir yumruk şeklinde kasılması ve sonrasında gevşemesiyle gerçekleşir. Tertipli kasılmalar sancı emareleri içinde yer alır. Regl sancısından farklıdır. Doğumun erken evresinde sancılar 15-20 dakikada bir kısa süreyle gelebilir. Bu sürede doğum sancıları evde karşılanabilir ve sancıların sıklaşması beklenir. Gittikçe sancıların aralığı kısalır ve sıklaşır. Etken doğum evresinde doğum sancıları ortalama 5 dakikada bir gelir. Sertliği ve süresi de artar. Bu evrede sancının süresi 1 dakikayı bulabilir. Doğum sancılarının sıklığı 5 dakikaya indiğinde doğum yapılacak merkeze gidilmelidir. Doğum esnasında kasılmaların sıklığı 2 ila 3 dakika arasındadır ve  kasılma süresi 1,5 dakikayı bulabilir.