Diş ağrısı

iş ağrısının birçok değişik sebebi olabilir. Tedavi için detaylı muayene ile ağrının sebebi saptanmalıdır. Diş ağrısının en sık rastlanan sebebi diş çürükleridir. Tedavi edilmeyen çürükler, iltihap yaparak daha da şiddetli ağrıları bununla beraber getirebilir. Ek olarak diş minesinin aşınmasından meydana gelen sıcak-soğuk hassasiyeti de diş ağrısına niçin olur. Diş ağrısının sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

ÇÜRÜK DİŞLER

Çürük dişiniz var ise çoğunlukla yiyecekler çürüğün harap etmiş olduğu ve düzgüsel dokusunu yitirmiş olan çürük bölgesine takılarak yada birikerek hastalık verir. Dişinizde dayanılmaz ağrılar var ise, bu ağrılar gece uykunuzdan uyandırıyorsa yada asla uyutmuyorsa, artık bakteriler dişin pulpası dediğimiz damar ve sinirleri içeren öz kısmına ulaşmış anlamına gelir. Şu demek oluyor ki bakteriler ve hatta yiyecek artıkları artık dişin siniri ile mikro düzeyde temas halindedir. Bu durum çoğu zaman fazlaca şiddetli ağrılara sebep olur. Bir tek tatlı bir şeyler yerken yada içerken dişleriniz kısa bir süre kamaşıyor benzer biçimde oluyorsa ve birkaç dakika içinde geçiyorsa, büyük olasılıkla çürük dişiniz var anlamına gelir.

DENTİN HASSASİYETİ

Eğer dişiniz yalnız soğuk yada sıcak gıdalar tükettiğinizde ansızın fazlaca ağrıyor ve bu ağrı etken ortadan kalkınca süratli bir halde geçiyorsa, muhtemelen dişlerinizde soğuğa duyarlılık vardır. Ek olarak diş eti çekilmesi sebebiyle kök yüzeyleri açığa çıktığından soğuk ve sıcak benzer biçimde termal uyaranlarda dişinizde duyarlılık oluşması fazlaca ihtimaller içindedir.

GÖMÜLÜ DİŞLER

Halk içinde 20 yaş dişleri olarak malum üçüncü büyük azı dişleri, çenelerin en sonunda bulunan ve bu sebeple fazlaca iyi temizlenemeyen dişlerdir. Etkin temizlenemediği için çoğunlukla fark edilmeden çürüyerek ağrıya niçin olabilir. Gömülü 20 yaş dişleri ağız ortamına çıkamadığı için derhal önündeki ikinci büyük azı dişine de zarar verebilir. Bu şekilde bir durumda hasta çoğu zaman çenesinin arka bölgesinde, kulağında, gözünde ve hatta boyun bölgesinde bile ağrı hissedebilir. Ağrı meydana getiren gömülü dişlerin tek tedavisi zaman kaybetmeden çekilmesidir. Aksi takdirde önündeki dişin de yitirilmesine niçin olabilir yada uzun süreçte kist oluşturabilir.

 

Diş hekimine gidene kadar geçen süreçte ağrı kesici ilaçlardan yararlanmak mümkündür. Bazı durumlarda ise ilgili bölgede yada yüzde şişlik oluşabilir. Bu durum enfeksiyon göstergesidir ve diş hekimi önerisiyle antibiyotik kullanılması gerekebilir.

DİŞ ETİ KAYNAKLI AĞRILAR

Diş ağrısı daima diş kaynaklı olmayıp, diş eti kaynaklı (periodontal) da olabilir. Kimi zaman dişiniz nispeten sıhhatli olsa bile diş etleriniz sağlıksız olabilir. Diş etinin iltihaplanmasına periodontitis adı verilir. Periodontitisin emareleri; diş etinde kanama, kırmızı/mavimsi-morumsu renk değişikliği, diş eti çekilmesi, diş eti büyümesi, dişlerde yer değişiklik yapma, aralanma, uzama, sallanma, iltihap oluşumu, duyarlılık ve fena ağız kokusudur.

Ağrı çoğu zaman iltihap oluşumu ile beraber görülür. Diş etindeki iltihaptan dolayı tazyik artar ve diş ağrıyormuş benzer biçimde hissedilir. Bu yüzden irin tedavi edildikten sonrasında dişteki ağrı şikayeti de geçer. Tedavi olarak kanamalı bir işlem olan ve lokal anestezi altında meydana getirilen iltihaplı diş etlerinin uzaklaştırılması ve antiseptik gargaralarla denetim altına almak şeklindedir.

YANSIYAN DİŞ AĞRILARI

Yansıyan diş ağrıları ise kaynağından uzak bölgelerde hissedilen ağrılardır. Bir dişin ağrısı tarafındaki dişe, iki-üç sıra önündeki dişe yada karşı çenedeki bir dişe yansıyabilir. Sadece yansıyan diş ağrısı çenenin orta hattını geçmez. Çenenin sol tarafındaki bir ağrı sağ tarafta, sağ tarafındaki bir ağrı da sol tarafta hissedilmez. Örnek olarak alt yirmi yaş dişlerinin kulak ağrısına yada ön dişlerde ağrıya niçin olması, üst yirmi yaş dişlerinin şakaklara, göze ve elmacık kemiklere kadar vuran ağrıya niçin olması, tek taraflı çiğnemek yada diş gıcırdatmanın eklem ağrısına hatta kulak çınlamasına niçin olması, sistemik olarak kalp krizi geçmişi bulunan hastalarda kalp ağrısının sol kola, omuza, boyuna, sol çene ve dişlere yansıması sayılabilir.

SİNÜZİT

Üst çenede bulunan dişlerden bilhassa arka bölgede yer edinen dişler, bazı hastalarda sinüs dediğimiz boşluklarla ilişkide olabilir. Sinüsler, kafa kemiklerinin içine yerleşen ve ağızları (kısaca kanalları) burun içine oluşturulan, içi hava dolu kemik boşluklarıdır. Sinüs boşluklarındaki mukozanın çeşitli sebeplerle iltihaplanması ile sinüzit denilen hastalık ortaya çıkar. Sinüzitin niçin olduğu ağrı, kimi zaman diş ağrısı ile karıştırılabilir. Bunun ayrımını diş hekimi ve kulak-burun-boğaz doktorları yapabilir. Bu şekilde bir durumda sinüzite yönelik tedavi uygulanıp ağrıyan dişlerin durumu bir süre takip edilir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısından şikayetçi olanlar “Diş ağrısını ne geçirir?” sorusunun yanıtını ararlar. Sadece mühim olan geçici çözümler değil, kalıcı tedavi yaklaşımlarıdır. Dişiniz çürük sebebiyle ağrıyorsa çürüğün kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir, sadece diş tedavi edilmezse bu ağrılar ilaç almayı bıraktığınızda yine adım atar. Tedavi için lokal anestezi altında (dişin uyuşturulması) çürüğün tamamen temizlenmesinin arkasından oluşan boşluğu kapatmak için doku dostu dolgu malzemeleriyle yapılması gerekir. Sadece kimi zaman çürük dişin öz kısmına kısaca pulpasına kadar ilerlemiş olabilir. Bu durumda yapılacak işlem kanal tedavisidir.