Deri lekeleri

Cilt lekesi, derideki herhangi bir iz için kullanılan terimdir. Birçok değişik cilt lekesi türü vardır. Bir çok cilt lekesi zararsızdır, sadece bazı insanoğlu kozmetik nedenlerle bu lekeleri tedavi etmek isteyebilirler. Bazı cilt lekeleri, cilt kanseri şeklinde derhal tıbbi tedavi gerektiren başka bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu yazıda, değişik cilt lekesi türlerini ve mevcut tedavi seçeneklerini özetleyeceğiz.

Cilt lekesi türleri nedir?

Birçok değişik cilt lekesi vardır. Bunlardan yaygın olarak görülen örnekler aşağıda verilmiştir:

AKNE

Akne, vücudun cilt bölgesinde oldukca fazla yağ üretmesi sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Çeşitli faktörler ciltte aşırı yağ üretimine niçin olabilir. Mesela:

Aşırı etken yağ bezleri.

Buluğluk, menstruasyon yada menopoz esnasında hormonal değişimler.

Hormonları da etkileyebilen stres, anksiyete yada depresyon.

Görünüşlerine bakılırsa değişen birkaç değişik akne türü vardır. Bazı örnekler aşağıda sıralanmıştır:

Siyah nokta: Siyah nokta cildin yüzeyinde minik, koyu lekelerdir. Gözeneklerde hapsolmuş kire benzemektedirler sadece gözeneğin içine sıkışmış yağdan oluşurlar. Bu yağ, hava ile reaksiyona girdiğinde kararmaktadır.

Beyaz nokta: Beyaz yada ten rengi olan minik, yuvarlak lekelerdir. Gözenekleri tıkayan yağ ve ölü cilt hücrelerinin bir sonucu olarak gelişirler.

Kabarcık: Papüller deride minik, sert, kırmızı yumrulardır. Bunlar; aşırı yağ, bakteri ve ölü cilt hücrelerinin cildin derinlerine inerek iltihaplanmaya niçin olmasıyla gelişir. Oldukça sayıda kabarcık bir araya vardığında cilde pürüzlü, zımpara kağıdı benzeri bir görünüm verebilir.

 

Sivilce: Sarı yada beyaz irin içeren kırmızı lekelerdir. Yağ, bakteri ve ölü deri hücreleri cildin altında toplandığında ya da enfeksiyona niçin olduğunda ortaya çıkarlar.

Nodüller: Nodüller, ciltteki gözenekler tıkandığında oluşabilen ve büyüyen cilt lekeleridir. Biriken yağlar ölü cilt hücreleriyle ve bakteriler ile birbirine karışır hemen sonra cildin derinlerinde sıkışarak hapsolur. Fazla yağ ve bakteri cildin içinde enfeksiyona ve iltihaplanmaya niçin olabilir. Bu tür cilt lekeleri sivilce izlerine de sebebiyet verebilir.

Akne kistleri: Bir gözeneğin kaplamasındaki kırılma, yağ ve bakterilerin çevredeki cilde yayılmasına niçin olabilir. Akne kisti, enfekte olmuş alanın çevresinde oluşan bir zardır.

Kistler büyük, şişmiş, kırmızı lekeler olarak görülür. Dokunulduğunda oldukca acı verici olabilirler. Nodüllerle benzer şekilde kistler de kalıcı akne izleri oluşturabilir.

HİPERPİGMENTASYON

Hiperpigmentasyon lekeleri, ciltteki öteki bölgelerden daha koyu renkte görünen bir kir tipidir. Çoğu zaman zararsızdır. Hiperpigmentasyon genetik faktörler, güneş hasarı yada akne izinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Ciltte oluşan çiller bir tür hiperpigmentasyondur. Kırmızı, kahverengi, ten rengi yada siyah olabilen minik, düz lekelerdir. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilirler.

Güneş lekeleri ya da “yaşlılık lekeleri” öteki bir hiperpigmentasyon tipidir. Bu minik lekeler cildin güneşe oldukca fazla maruz kalan bölgelerinde gelişebilir.

MELAZMA

Melazma, hamilelik esnasında yada bir şahıs doğum denetim hapları aldığında ortaya çıkabilecek bir hiperpigmentasyon türüdür.

 

Meydana gelen hormonal değişimler melaninde artışa niçin olur. Melanin, cilde renk veren pigmenttir. Melaninin aşırı üretimi cildi koyulaştırabilir.

KIL DÖNMESİ

Kimi zaman kıllar kendiliğinden kıvrılıp cildin içine doğru uzayabilir. Bu da kırmızı, kaşıntılı yumruların oluşmasına niçin olabilir. Doktorlar bu cilt lekelerini batık kıllar olarak adlandırırlar.

Cilt lekesi tedavileri iyi mi olur?

AKNE TEDAVİSİ

İnsanlar sivilce lekelerini benzoil peroksit şeklinde topikal kremlerle tedavi edebilir. Bu ürünler cildin kurumasına ve akneye yol açan bakterilerden kurtulmasına destek olabilir.

Yüz bölgesini günde iki kere benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren bir temizleyici ile yıkamak, bazı akne türlerini tedavi etmeye destek olabilir. Ek olarak, retinoid adında olan ilaçlar gözeneklerin tıkanıklığını giderebilir. Tedaviye başlamadan ilkin bireyler ihtimaller içinde yan tesirleri dermatologlarıyla tartışmalıdır.

Ek olarak bazı rejim ve yaşam seçimi değişimleri stres seviyelerini azaltmaya ve hormonları dengelemeye destek olabilir.

HİPERPİGMENTASYON VE MELAZMA TEDAVİSİ

Aşağıdaki tedaviler hiperpigmentasyon ve melazmayı azaltmaya destek olabilir:

Cildin koyu renkli lekelerini hafifleterek tesir eden hidrokinon içeren reçetesiz yada reçeteli ilaç

Reçeteli kortizon yada tretinoin kremi

Lazer tedavisi

KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ

 

Batık tüyleri önlemek için bazı ipuçları şunlardır:

Yalnız kıl uzaması yönünde tıraş olmak

Tıraş jeli kullanmak

Yalnız temiz, keskin tıraş makineleri kullanmak

Mevcut batık kıllar için, peeling meydana getiren bir fırça, sıkışmış kılların cildin altından salınmasına destek olabilir.