Çürük Nedir?

 

Diş çürüğü; yaşam tarzımız, yediğimiz besinler, dişlerimize ne kadar iyi baktığımız, içtiğimiz su ve diş macunundan florür oranı benzer biçimde faktörlerden mühim seviyede etkilenmektedir. Kalıtım da dişlerin çürüğe yatkınlığında rol oynamaktadır.

Çürükler çoğu zaman çocuklarda görülürken, yetişkinler de risk altındadır. Çürük tipleri şunlardır:

Koronal çürükler: Çocuklarda ve yetişkinlerde koronal çürükler sık görülmekle birlikte, bu çürükler çoğunlukla çiğneme yüzeyinde yada dişler içinde oluşur.

Kök çürükleri: Hepimiz yaşlandıkça, dişetlerimiz çekilir ve diş kökleri açığa çıkar. Diş köklerini sakınan mine olmadığından dolayı bu alanlar çürüğe eğilimlidir.

Tekrarlayan çürükler: Mevcut dolgular ve kuronlarçevresinde tekrarlayan çürükler oluşabilir. Bunun sebebi, bu alanlarda, çürümeye yol açabilecek plak toplanma eğilimi olmasıdır.

Tükürük eksikliğinden dolayı ortaya çıkan ağız kuruluğubulunan yetişkinler bilhassa çürük tehdidi altındadır. Ağız kuruluğu; hastalık, ilaç, ışınım terapisi ve kemoterapi sonucunda ortaya çıkabilir, nedenine bakılırsa geçici (günlerce yada aylarca sürebilir) yada kalıcı olabilir.

Çürük oldukça ciddi bir durumdur şundan dolayı tedavi edilmediği takdirde, dişi yok edebilir, içindeki duyarlı sinirleri öldürerek diş kökünde enfeksiyon alanı olarak tanımlayabileceğimiz abseye yol açabilir. Abse oluştuktan sonrasında, diş bir tek kanal tedavisi ile tedavi edilebilir yada çekilebilir.

Çürüğüm Bulunduğunu Iyi mi Anlarım?

Dişinizin çürük olup olmadığını size bir tek diş hekiminiz söyleyebilir. Bunun sebebi, çürüklerin göremeyeceğiniz bir yerde gelişmesidir. Karbonhidrat ihtiva eden besinler (şeker ve nişasta) yediğinizde, bu karbonhidratlar, plak içindeki bakteriler tarafınca yenilerek, dişi yumuşatan asitler üretirler. Zaman içinde, yüzey sağlam görünürken altındaki diş minesi kırılmaya adım atar. Yüzeyin altındaki mine yeterince zarar görünce, yüzey de etkilenir ve çürük görülür.

Çürükler, çoğu zaman arka dişlerin çiğneme yüzeylerindeki çukurlarda, dişler içinde ve dişeti çizgisi yakınında oluşur. Fakat nerede oluşurlarsa oluşsunlar, çürük ilerlemeden teşhis ve tedavi etmenin en iyi yolu, diş muayenesi için tertipli olarak diş hekimine gitmektir.

Çürükleri Iyi mi Önleyebilirim?

  • Günde minimum iki kez dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanarak, dişlerinizin aralarını ve dişeti çizgisinin altını paklayın
  • Tertipli olarak diş muayenesi yaptırın. Tertipli bakım, sıhhat problemlerinin ortaya çıkmasını ve ufak problemlerin büyümesini engeller
  • Nişastalı yada şekerli gıdaları fazla içermeyen dengeli bir beslenme uygulayın. Bu gıdaları öğün içinde değil, öğünle beraber yiyerek, dişlerinizin aside maruz kalma sıklığını azaltın
  • Diş macunu da dahil olmak suretiyle florür ihtiva eden diş ürünleri kullanın
  • Çocuğunuzun içme suyunda florür olduğundan güvenilir olun. Su kaynağında florür yoksa, diş hekiminiz yada çocuk doktorunuz size günlük florür takviyeleri önerebilir