Çocuklarda Gelişim Bozuklukları

Çocuklarda yaşa bağlı gelişim oldukça büyük önem taşımaktadır. Boyu ile kilosunun yaşına bağlı olarak gelişmesi gereksinim duyulan değerler aralığında seyretmesi gerekmektedir. Aynı şekilde toplumsal ve duygusal becerilerinin de yaşı ile orantılı olması gerekir. Çocuk gelişimi yalnızca fizyolojik değildir, zihinsel gelişimi de büyük önem taşımaktadır.

Gelişim Bozukluğu niçin olur?

  • Biyolojik ve çevresel faktörler

Fizyolojik ve zihinsel gelişim biyolojik etmenlere bağlı olabildiği şeklinde, çevresel faktörlere gore de değişim gösterebilmektedir. Çevresel faktörler minimum biyolojik faktörler kadar önem taşımaktadır. Kötü ve yetersiz beslenme, düzensiz ve yetersiz uyku çevresel faktörlerin önderlik yapar. Tertipli ve kafi beslenme ve uyku, gelişme hormonlarını etkilediği için, her çocuğun gelişiminde mesele yaşamaması için kafi beslenmesi ve tertipli uyuması gerekmektedir.

  • Ruhsal faktörler

Çocuk gelişiminde biyolojik ve çevresel faktörler kadar ruhsal faktörlerde önem taşımaktadır. Anne ve babaları tarafınca kafi ilgiyi görmeyen çocuklarda gelişim bozuklukları görülebilmektedir. Çocuğun zihinsel gelişimi için önem taşıyan oyunlar ve becerilerini geliştirebileceği etkinlikler zihinsel gelişiminin pozitif yönde ilerlemesi için büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda Gelişim Bozukluğu Emareleri

  • Boy ve kilo gelişiminin yaşına oranla geride olması
  • Yürümede gecikme
  • Koşma şeklinde becerilerde görülen eksiklik
  • Konuşmaya başlamada gecikme
  • Toplumsal becerilerde görülen gerilik
  • Öfkeli ve hırçın davranışlar

Bu şekil emareler gelişim bozukluğunun en belirgin özellikleri arasındadır. Boy ve kiloda görülen gerilik, yürümenin ve konuşmanın gecikmesi, toplumsal becerilerde geriliğin görülmesi ve davranışlara yansıyan öfke gelişim bozukluğunun habercisi olabilir. Eğer bu emareler görülüyorsa kesinlikle alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda gelişim bozukluğunun önlenmesinin en iyi yolu tertipli doktor kontrolleridir. Aileler evlatlarının gelişim bozukluğu yaşadığını kabul etmek istemeyebilir. Bu yüzden alanında uzman bir doktor görüşüne gerek duyulmaktadır.