Cinsel isteksizlik nedir?

Cinsel isteksizlik, minimum 6 ay süreyle cinsel fantezilerin (düşüncelerin) olmaması ile beraber tüm cinsel ilişki ve mastürbasyon şeklinde cinsel aktivitelerden uzaklaşma şeklindeki bir cinsel problemdir.

Kafi uyarana haiz olunduğu halde cinsel talep uyanmamaktadır. Bu durum hem erkeklerde hem hanımlarda görülebilmektedir.

Kadınlardaki cinsel isteksizlik problemi bilhassa menopoz süreciyle artmaktadır. Erkeklerde de yaşa bağlı olarak artış gözlenmektedir. Cinsel isteksizlik halk içinde ‘cinsel soğukluk’ yada ‘frijidite’ olarak da bilinir. Cinsel açıdan soğuk bayanlar ‘frijit’ olarak nitelendirilir. Frijit hanımlarda her türlü cinsel aktivite ve fanteziden uzaklaşma eğilimi vardır. Genel anlamda ruhsal orijinlidir ve tedavisi mümkün bir cinsel işlev bozukluğudur.

Cinsel talep nedir?

Cinsel talep partnerle cinsel aktivitede bulunma, mastürbasyon yapma ve cinsel fantezide (düşüncede) bulunma eğilimidir. Sıhhatli olan her bireyde cinsel talep dürtüsel şekilde görülmektedir. Kişinin doğuştan getirmiş olduğu temel dürtülerden biridir.

Cinsel tiksinti nedir?

Kimi zaman cinsel isteksizlik daha ileri boyutta olabilir. Cinsellikten; cinsel ilişkiye girmekten, kendi genital organı, eşin penisi, menisi şeklinde cinsel objelerden iğrenme, tiksinme ile kendisini gösterir. Cinsel ilişki esnasında bulantı, kusma şeklinde reaksiyonlar mevcuttur.

Cinsel tiksintide altta yatan nedenler genel anlamda çocukluk çağlarında yaşanmış cinsel rahatsızlık, saldırı şeklinde travmalar, cinsellikten oldukça uzak yada katı dini, etik kurallarla yetiştirilme tarzıdır.

CİNSEL İSTEKSİZLİK TÜRLERİ

 

Primer cinsel isteksizlik

 

Cinsel kimliğin geliştiği ve olgunlaştığı yaşlardan itibaren, kişinin hiçbir cinsel aktiviteye ilgi göstermemesi ve arzulamamasıdır. İlk baştan itibaren görülen cinsel isteksizlik türüdür.

 

Sekonder cinsel isteksizlik

 

Cinsel kimliğin gelişip olgunlaştığı dönemde mevcud cinselliği yaşama ve arzulama isteğinin bir dönem sonrasında azalması ya da yok olmasıdır. Sonradan gelişen cinsel isteksizlik türüdür. Çoğu zaman yaşanmış olan negatif deneyimlerin peşinden gözlemlenmektedir.

 

Durumsal cinsel isteksizlik

 

Durumsal cinsel isteksizlik, cinsel isteğin bazen kaybolması halidir ki; bu durum nerede ise birçok kişide değişik dönemlerde oluşabilmektedir. Yorucu iş temposu, partnerle yaşanmış olan tartışmalar, maddi sıkıntılar, partner ile uyumsuzluk, ten uyuşmazlığı yada partner değişimi durumsal cinsel isteksizliğe niçin olabilmektedir. Eşe karşı ilginin azalırken başka partnerlere karşı cinsel isteğin olması da durumsal türde cinsel isteksizlik sorunudur. Adam eşteki erken boşalma ve sertleşme sorunları da hanımda cinsel isteksizlik sebebi olabilir.

 

Cinsel isteksizlik Sebepleri

Problem fizyolojik olabileceği şeklinde ruhsal nedenlere de bağlı olabilmektedir. Sadece en oldukca ruhsal kökenlidir. Gerek hanım gerek adam olsun cinsel isteksizlik yaşayan kişilerde nedenler nerede ise ortaktır.

Primer (Birincil) Cinsel İsteksizlik

Primer tip cinsel isteksizlik sebepleri, çoğu zaman uyaran eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Cinsel yönden izole bir yaşam devam eden kişilerde cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Bununla beraber hormonal değişimler, hormonların fazlalığı yada azlığı cinsel isteksizliğe niçin olabilmektedir.

Sekonder (İkincil) Cinsel İsteksizlik

Sekonder tip cinsel isteksizlik sebepleri ise, çoğu zaman yaşanmış olan negatif cinsel deneyimlerden doğar. Partnerle uyumsuzluk, partnerin kişisel bakımına ehemmiyet vermemesi, birlikteliğin içinde barındırdığı hiddet, geçmiş kırgınlıklar, toplumsal değişimler, maddi sıkıntılar, iş değişimleri, depresyon, yaşanılan cinsel travmalar (rahatsızlık, saldırı, ensest),zor doğum, küretaj şeklinde jinekolojik müdahaleler ile ortaya çıkabilmektedir.

Toplumsal Değişimler

Toplumsal değişimler; yeni bir iş hayatına adım atmak, işten ayrılmak, terfi etmek, ekonomik sıkıntılar, yakın birinin vefatı, yoğun stresli ortamda bulunmak, depresyon, itimat duygusunun noksan olduğu ilişkiler de etkenler içinde sayılabilir.

Cinsel isteksizlikte organik (fizyolojik) nedenler

Bazı kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçların yan tesirleri soruna yol açabilir. Antidepresan ilaçlar, doğum denetim hapları ve kortizon içeren ilaçlar cinsel isteksizliğe niçin olabilmektedir. Bunlarla beraber, menopoz döneminde olan hanımlarda görülme oranı da oldukça yüksektir.

Bir ekip kronik rahatsızlıklar, kalp ve şeker hastalığı, yüksek gerilim, dolaşım bozuklukları, tiroid hastalıkları cinsel isteksizliğe yol açan etkenlerin bazılarıdır. Cinsel isteksizliğin fizyolojik sebepleri içinde hormonal değişimler de yer alabilmektedir

Cinsel ilişki esnasında hanımlarda görülen ağrılı cinsel ilişki (disparoni) ve orgazm olamama problemleri de isteksizlik sebebidir.

Eşe bağlı nedenler

Cinsel isteksizliğin en mühim ruhsal sebepleri içinde partner yada eşlerin birbirlerine karşı tutumları yer verilmiştir. Birbirlerine karşı öfkeli olan, ilişkilerinde problemler yaşayan çiftler vakit içinde cinsel isteksizlik şeklinde kendini gösteren ruhsal tepkiyi vermeye başlarlar. Bununla beraber tarafımıza bu sorunla gelen hastaların büyük bir çoğunluğu, partnerlerinin yada eşlerinin kişisel bakımına ehemmiyet vermemesinden dolayı cinsel isteksizlik yaşadığını ifade etmektedir. Eşlerin ruha hitap etmiş olduğu kadar göze de hitap etmeye itina göstermesi, kişisel bakımına dikkat etmesi, temiz olması önemlidir.

Hormonal nedenler

Prolaktin hormonu (süt hormonu) yüksekliği hem hanımda hem de erkekte cinsel isteksizlik sorununa yol açabilir. Hanımda ve erkekte ilerleyen yaşa bağlı olarak düşen testosteron hormonu seviyeleri de cinsel isteksizlik sorununa yol açabilir.

Hanımlarda menopoz döneminde azalan estrojen ve testosteron seviyelerine bağlı olarak cinsel isteksizlik görülme oranı yükselmektedir. Öteki taraftan tiroid hormonunun normalden azca emek vermesi ve böbrek üstü bezlerinin yoğun şekilde kortizon üretmesi de cinsel isteksizliğe niçin olabilir. Cinsel isteksizlik tedavisi nedene yöneliktir.