Aybaşı kanaması azlığı

Üreme çağındaki her hanım, belli periyotlarda tane kanaması geçirir. Tane döngüsü, averaj 28 günde bir olsa da bazı hanımlarda bu döngü daha kısa ya da daha uzun olabilmektedir.

Regl kanaması normalde, bilhassa ilk günlerde yoğun olmak suretiyle, 2 ila 7 gün içinde sürmektedir.

Bazı hanımlarda tane kanaması yoğunluğu daha çok olabileceği benzer biçimde, bazı hanımlarda da bu kanamalar 2 günden daha kısa ve yoğunluğu azca olabilmektedir. Bu şekilde durumlarda hanımefendiler oldukça kaygı duyarlar ve “tane kanamam oldukça azca, niçin olabilir?” diye araştırmaya başlarlar.

Tane Kanaması Nedir ve Iyi mi Olmalıdır?

Menstrual döngüde ana etmenler östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Tane döngüsünün ilk etabında, kadınlık hormonu olarak da malum östrojen hormonu yükselir.

Bu hormon, yumurtlama gerçekleştiği vakit, gebelik oluşsun ya da oluşmasın, gebelik durumunda embriyoyu tutmak ve beslemek adına rahmin kalınlaşmasını sağlar. Yumurtlama gerçekleştikten sonrasında yumurta, fallop tüplerine doğru yolculuğuna adım atar. Bu esnada progesteron hormonu yükselişe geçer.

Eğer yumurta sperm ile buluşup dölleniyorsa, tane kanamasının durması için vücuda sinyaller gönderilir; sadece döllenme olmuyorsa progesteron hormonu azalır, yumurta parçalanır ve rahim duvarı ile beraber tane kanaması şeklinde vücuttan dışarı atılır.

Yeni tane görmüş bir genç kız ile 30’lu yaşlarında bir kadının adeti elbet aynı olmayacaktır. Genç kızlarda tane kanamasının miktarı ve tane düzeni 1 ya da 2 yıl içinde sadece oturur. Tane düzeni oturmuş bir kadının tane kanaması ise ilk günlerde günde 2-3 ped değişecek, toplamda tane süresince 50 cc (yarım çay bardağı) kadar kan kaybedecek yoğunluktadır. Bu, her kişide aynı olmak zorunda değildir.

 

Bu miktarın 10’da 1’i bile bazı durumlarda düzgüsel sayılabilmektedir.

 

Tane Kanamasının Azca Olduğuna Iyi mi Karar Verilir?

Eğer tane kanamanız 2 gün yada daha azca sürüyorsa, pediniz oldukça fazla kirlenmiyorsa ve pedinizi sık değiştirmeye gereksinim duymuyorsanız tane kanaması azca denilebilir. Bu duruma tıp dilinde hipomenore denilmektedir.

Hipomenorede tane yoğunluğunda belirgin bir düşüş olur ve bunun altında hanım sağlığını etkileyen başka nedenler olup olmadığı araştırılmalıdır.

Tane Kanamasının Azalmasının Sebepleri Nedir?

Hipomenorenin, kısaca tane kanamasının azca olmasının sebebi, daha ilkin de söz ettiğimiz benzer biçimde bazı rahatsızlıklardan ya da durumlardan kaynaklanıyor olabilir.

Bu durumları söyle sıralayabiliriz:

İlaçlar

Tane görmeyi elde eden östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasını negatif yönde etkileyecek ilaçların kullanılması, tane döneminde azca kan gelmesinin sebebi olabilir.

Hormon Bozuklukları

Hormonların üretiminde etkili olan hipofiz bezi ve tiroid bezi bozuklukları tane kanamasının azca gelmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Tiroid hormonu düşüklüğü, yüksek prolaktin hormonu seviyesi, yüksek insülin seviyesi ve yüksek androjen seviyesi benzer biçimde hormon dengesizlikleri adetin azca gelmesine niçin olabilmektedir.

Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları

Karaciğer ve böbreklerin hormonların salgılanması üstünde tesiri olduğundan, bu organlardaki rahatsızlıklar hormonların azca ya da oldukça salgılanmasına ve dolayısı ile tane kanamasının azca gelmesine sebep olabilir.

Asherman Sendromu (rahim içi yapışıklık)

Çoğu zaman kürtaj sonrası enfeksiyon ve rahimde parça kalması sebebiyle rahim içinde yapışıklıklar meydana gelebilir. Kimi zaman sezaryen sonrası da görülebilen bu hastalık, herhangi bir cerrahi müdahale olmaksızın verem ve bazı enfeksiyonal hastalıklar sonucunda da gelişebilir.

Bu şekilde rahimde tıkanmalar oluşur ve tane kanaması miktarı düşer.

Yapısal Anormallikler

Polip, miyom, polikistik over, adenomiyozis (rahim iç tabakasının rahmin kas tabakasına ilerlemesiyle rahmin kalınlaşması durumu) benzer biçimde hastalıklar tane kanamasını negatif etkilemektedir. Eğer bir hanımda polikistik over var ise, düzensiz yumurtlama ve dolayısı ile düzensiz tane döngüsü oluşur.

Bu da eş zamanlı olarak tane kanamasının azca olmasına niçin olabilir.

Menopoz

Menopoz ile beraber kadındaki kadınlık hormonlarında azalma meydana gelir. Bu da kan akışının düzensiz ve yetersiz olması benzer biçimde sonuçlar doğurabilir.

Sheehan Sendromu

Bu sendrom, doğum sonrasında meydana gelen aşırı kanama sebebiyle oluşmaktadır. Bu aşırı kanama, hipofiz bezinde hasara niçin olur ve hipofiz bezi normalden azca çalışır.

Dolayısıyla östrojen ve progesteron hormonları düzgüsel düzeyde salgılanamaz ve tane kanamasında azalma olur.

Erken Yumurtalık Yetmezliği (POF)

Erken menopozdan değişik olarak erken yumurtalık yetmezliği, 40 yaşından genç hanımlarda yumurta üretilememesi durumudur. Menopoz benzer biçimde naturel bir durum değildir. Bu durum sonucunda da tane düzensizliği ve tane kanamasının azca olması durumu görülebilir.

Vücut Yağının Düşük Olması

Hanımlarda vücut yağı düşüklüğü tane olamamaya ve tane kanamasının azca olmasına niçin olabilmektedir.

Rahim Anormallikleri

Bazı cerrahi müdahaleler neticesinde ya da doğuştan meydana gelen rahim anormallikleri, menstrual döngüde azca kanamaya sebep olabilmektedir.

Ruhsal Sebepler

Stres, vücudumuzdaki tüm işleyişi etkileyebilen bir faktördür. Tane kanamasının azca olmasında herhangi bir fizyolojik unsur bulunamıyorsa mesele ruhsal olabilir. Stres, hormon üreten bezleri negatif etkileyebileceğinden, östrojen ve progesteron hormonlarının muntazam salgılanmamasına yol açabilir.