Ayak terlemesi

Ayak terlemesi insanların genel anlamda konuşmak istemediği bir şeydir fakat hepimiz bundan mustarip olabilir. Ter bezleri vücudunuzun ayaklar, koltukaltları ve avuç içleri şeklinde bazı yerlerinde bulunuyor görünmesine karşın aslen vücudunuzun büyük bölümünde bulunur. Bu saydıklarımız en oldukça dikkat çeken bölgelerdendir bundan dolayı ter bezi yoğunlukları yüksektir, o yüzden aşırı oranda ter üretebilirler. Aşırı terleme tedavi edilmezse ayak mantarı ve öteki cilt hastalıkları şeklinde bazı istenmeyen yan tesirleri de olabilir.

Ayak terlemesinin emareleri ve sebepleri nedir?

Vücudumuzun ter üretimi beynimizle adım atar; beyin, cildimizin vücut sıcaklığını denetim etmesi için yada korku ve coşku şeklinde duygusal tetikleyicilere karşılık olarak sinirlerimizden ter bezlerimize sinyal gönderir. Bazı insanoğlu vücudun ihtiyacı olandan daha çok terlediklerini fark edebilirler ve buna hiperhidroz adı verilir. Terli ayakların başka bir emaresi aşırı koku, beyazlayan görüntü ve ayakkabılarınızı kavrama zorluğudur. Koku, ayakkabıdaki nemli ve sıcak koşullarda ortaya çıkan bakterilerden oluşur. Düzgüsel terlemenin ne olduğuna dair bir tanımlama yok fakat terleme günlük yaşamınıza engel oluyorsa ve sizi utandırıyorsa buna aşırı denilebilir. Bunun sinir sistemindeki istemsiz bir kısım tarafınca tetiklendiğini biliyoruz fakat aşırı terlemenin tam sebebi hala bilinmiyor.

Ayak kokusundan korunmak için üç ipucu

Ayakta başka her yerden daha oldukça ter bezi vardır, o yüzden tüm gün ayaklarınızın üstündeyseniz ayak terlemesini fark etmeniz ihtimaller içinde bundan dolayı ayakkabılarınızda toplanan ter bakteriler için muhteşem bir yaşam alanı oluşturur.

Ayak kokusunu önlemek için yapabileceğiniz oldukça rahat şeyler var:

1. Ayaklarınıza bakın.

Duştan sonrasında ıslak ayaklarınızı direkt çoraplarınıza yada ayakkabılarınıza sokmayın ve her yerine ter önleyici sıkmayı ihmal etmeyin; çoraplarınızı giymeden ilkin Scholl Ayak Spreyi’ni tertipli olarak ayaklarınıza sıkın. Ayak bakımı rutini oluşturmanız devamlı mühim fakat ayak kokusundan mustaripseniz günlük bir ayak bakım rutini koşul. Ayaklarınızı her gün yıkama ve bakteri önleyici bir sabun kullanma alışkanlığı edinin. Ev çarelerinin birazcık yararı olabilir, lavanta yağı mükemmel kokar ve bakterileri öldürmeye yardım edebilir. Yatmadan ilkin ayağınıza birkaç damla damlatıp ovuşturmak geceleyin harikalar yaratıp sabahleyin ayaklarınızın size teşekkür etmesini sağlayabilir.

2. Doğru ayakkabıyı seçin.

Ağır vakalarda, çoraplarınızı günde 2-3 kere değişiklik yapmak ve yerine yeni bir çift çorap giymek potansiyel olarak yardım edebilir. Nemi emmeleri için tasarlanmış spor çorapları giyebilirsiniz. İki çift ayakkabı içinde değişim yapın, onları kucak kucak ışık alabilecekleri ve iyice havalandırıldıkları bir yerde tutun ve ayakkabılarınızı içleri kurumadan giymeyin. Bakteriler sıcak, karanlık gardıroplar ve dolapları sever, o yüzden ayakkabılarınızın havalanmasına izin vermek onları bakterilerden kurtarmış olur ve istenmeyen kokuları azaltmaya destek sağlar.

Hem numara hem de materyal açısından ayaklarınıza doğru ayakkabıları giyinin. Bu, çoraplar de ilgilendiriyor; %100 pamuk yerine bileşik çorabı tercih edin. Ayakkabılarınızı tertipli olarak sudan geçirin, onları değiştirerek giyinin ve kullanım aralarında kurulamalarını bekleyin. Ayak kokusu kimi zaman başka sorunların, mesela mantar enfeksiyonunun da emaresi olabilir, o yüzden tedbir almak için mantar önleyici sprey yada pudralardan kullanabilirsiniz.