Anne sütünün azlığı

Anne sütünün kesilmesi, pek oldukca anne için oldukça kaygı vericidir. Hem anne bebek ilişkisinin oldukca yakın halinin sona ermesi korkusu hem de bebeğin yeterince iyi beslenemeyeceği düşüncesi anneleri kaygılandırıyor. Peki, anne sütünün kesilmek suretiyle olduğu iyi mi anlaşılır ya da Anne sütünün kesileceğinin emareleri var mıdır? Bu sorulara cevap arıyoruz…

Anne Sütünün Kesilmek Suretiyle Bulunduğunu Gösteren İşaretler

Emziren anne, bebeğin memeyi reddetmeye başladığı anlarda ya da bebeğin doymadığını hissettiğinde kimi zaman de doğum sonrası ilk regl periyodu başladığında “sütüm kesiliyor olabilir mi” kaygısını yaşar. Hakikaten de anne sütünün azaldığını gösteren emareler vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Bebek daha azca kaka hayata geçirmeye başladıysa anne sütünü yeterince alamıyor olabilir.

Bebeğin kakasının koyu renkli olması da anne sütünü yeterince alamadığını gösterir.

Bebek daha azca çiş yapıyorsa yeterince beslenemiyor olabilir.

Anne sütü alamayan bebeğin kilosu düşer.

Bebeğin devamlı meme araması da yeterince doymadığını gösterir.

Bebeğin memeyi reddetmeye başlaması da sütün azaldığını ya da azalacağına işaret eder.

Sütün azaldığını yukarıdaki sinyallerle anladığınızda derhal çocuk doktoruna başvurarak size vereceği tavsiyeleri dikkat almalısınız. Ek olarak anne sütünün kesilmesini önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Anne Sütünün Kesilmemesi İçin Neler Yapılabilir?

Annenin gün içinde bolca sıvı tüketmesi bilhassa de bol miktarda su içmesi

oldukca iyi beslenmesi ve gün içinde aç kalmaması

kaygıdan, endişeden uzak olması

oldukca fazla yorulmaması

yeterince uyuması.

bebeği çoğunlukla emzirmesi gerekir.

Tüm bunlara ek olarak anne sütünü çoğaltmak  Anne sütünü çoğaltmak için ne yapmalı? makalemize göz atabilirsiniz.

Ek olarak bebeğe biberonla anne sütü verirken anne memesini öykünmek etme kabiliyeti olan ürünler seçilmeli. Lansinoh NaturalWave Biberon ile bebekler,  içgüdüsel olarak anne göğsünde uyguladıkları “dalgaya benzer” emme hareketini emzikte de rahatça uygulayabilirler. Lansinoh® NaturalWave™ Biberon Emziği, organik emme hareketini destek sunar. Bu sayede emzirme düzeni oturmuş bebeklerin biberonu kolay kabul etmeleri ve anneleriyle bir araya geldiklerinde emmeye geri dönmeleri desteklenir.

Regli Olmak Emzirmeyi Etkisinde bırakır mi?

Halk içinde “annenin tane olması sütün kesilmesinin emaresidir” şeklinde bir inanış vardır. Bunu, çevrenizdeki büyüklerinizden duymuş olmalısınız. Sadece bilimsel açıdan annenin periyodunun tekrardan başlaması, sütün kesileceğini göstermiyor. Fakat annenin ağrısı, hassasiyeti sütün azalmasına niçin olabilir. Burada hekime başvurarak destek alınması önerilir.

Anne Sütü Niçin Azalır ve Bebek Niçin Sütten Kesilir?

Fena beslenme

Uykusuzluk

Yoğun stres ve kaygı

Bitkinlik

Çeşitli rahatsızlıklar

Huzursuz ortam

Yeterince emzirmemek

Mevsiminde olmayan meyve ve sebzelerdeki yoğun hormon takviyeleri

Erken doğum

Annenin yeterince sıvı tüketmemesi ve bilhassa su içmemesi

Anne Sütü Niçin Oldukca Kıymetli?

Daha ilkin anne sütü iyi mi oluşur ya da anne sütünün içinde ne var soruları en oldukca merak edilenler içinde. Anne sütünün yararları say say bitmiyor. Beyinde yer edinen hipofiz tarafınca salgılanan prolaktin hormonu tarafınca oluşturulan anne sütü, ilk 6 ay süresince bebeğin tek besini olmalıdır. Şundan dolayı anne sütünün içinde protein, yağ, vitamin şeklinde bebeğin gereksinim duyan her şey var. Ek olarak hem bebeği enfeksiyondan koruyor hem de anneyi pek oldukca sıhhat sorunundan koruyor.

Annenin Emzirmeye İstekli Olması

Anne sütünün kıymetli bulunduğunu ve annenin bebeği emzirmesi icap ettiğini söylüyoruz fakat annenin içinde bulunmuş olduğu durumu oldukca fazla değerlendirmiyor olabiliriz. Şundan dolayı devamlı size muhtaç bir varlığa hizmet etmek, kendi günlük yaşantınızdan büyük seviyede fedakarlık etmek o kadar da kolay değil.  Her an göğsünüzü açıp emzirmeye hazır olmak, göğüs ağrısı ve göğüs ucu yaraları ile başa çıkmak, uykusuz kalmaya dayanmak oldukça zahmetli. Bu süreçte annenin dinlenmesi, kendine vakit ayırabilmesi oldukca mühim. Göğüs ucu hassasiyetine karşı tedbir almak da öteki bir detay. Bu amaçla göğüs ucu koruyucu ve göğüs ucu kremi kullanılması tavsiye edilebilir.