Uyurgezerlik

Yatağa oturmak ve etrafa bakmak, odayı ya da evi dolaşmak, evi terk etmek ve hatta uzun mesafeler yürümek şeklinde emareleri olan uyurgezerlik hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz… Uyurgezerlik nedir? Uyurgezerliğin sebepleri ve tedavisi…

UYURGEZERLİK NEDİR?

Uyurgezerlik uykuda iken insanların kalkıp yürümelerine yol açan bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman bir kişinin derin uykudan daha hafifçe bir aşamaya yada uyanık duruma geçmiş olduğu süre olur. Uyurgezer etkinlik süresince yanıt veremez ve çoğu zaman anımsamaz. Bazı durumlarda, konuşabilir sadece konuştukları anlamlı olmayabilir.

Uyurgezerlik çoğunlukla çocuklukta olur, tipik olarak 4 ile 8 yaşları arasındadır. Sadece yetişkinler de görülebilir.

UYURGEZERLİĞİN NEDENLERİ

Uyurgezerlik sebepleri kati olarak saptanabilmiş değildir. Daha önceki dönemlerde kişilerin rüyalarını dışarıya yansıttıkları, bundan dolayı uyurgezerlik problemi yaşadıkları düşünülüyordu. Günümüzde ise probleminin uykunun ilk evrelerinde doğrusu uykunun rüya görülmeyen bölümünde meydana geldiği biliniyor. Ek olarak herhangi bir fizyolojik rahatsızlığa, ilaç kullanımına ya da bağımlılık yaratan maddelerin kullanılmasına bağlı olmadığı da biliniyor. Fakat hastaların stresli olduğu dönemlerde artış gösterdiği tespit edilmiş. Dolayısıyla stres, aşırı bitkinlik şeklinde sorunların uyurgezerliği tetiklediği, gece gezintilerini artırdığı söylenebilir. Ek olarak yetişkinlik döneminde görülen uyurgezerliğin sebepleri içinde bazı nörolojik rahatsızlıklar olabileceği belirtiliyor.

UYURGEZERLİK BELİRTİLERİ

Uyurgezerlik, rüyasız geçen derin uyku döneminde meydana gelir. Bu kişiler yatakta ayağa kalkabilir yada gözlerini açabilir. Gözleri anlam ifade etmeyen bakan şahıs evin içinde dolaşır ya da ışıkları açıp kapatabilir. Bir şeyler yiyebilir, giysiler giyebilir, vasıta bile sürebilir. Konuşabilir, ağırlık basma gördüklerinde feryat atabilir, etrafını tekmeleyebilir. Ek olarak bu kişiler uyurgezer oldukları sırada uyanmakta güçlük çekebilir. Uykuya daldıktan 1-2 saat sonrasında uyurgezer duruma geçen kişiler, bunu gecede bir kaç kere yaşayabileceği şeklinde, bir kaç gece üst üste yaşayabilir. Çoğu zaman erişkinlik dönemine doğru uyurgezerlik kendiliğinden yok olur. Emareleri ise aşağıdaki gibidir;

– Kişinin gözleri tam açık ve bakışlar sabittir.
– Yüzde herhangi bir ifade olmaz.
– Kendisine sual sorulduğunda yanıt vermezler ya da mantıksız cevaplar verirler.
– Çevresindeki eşya ve insanlara karşı dikkatsizce bir tutum sergilerler.
– Uykuda olduklarında bile uyanık görünmek.
– Çevrede dolaşırlar ve aktivitelerle uğraşırlar.
– Uyandırılırlarsa kafaları bulanık olur.
– Uykuda yaptıklarını uyandıktan sonrasında hatırlamazlar.

UYURGEZERLİK TEDAVİSİ

Uyurgezerlik için çoğu zaman belirli bir tedaviye gerek kalmamıştır. Yaralanmaları önlemek için güvenlik önlemleri lüzumlu olabilir. Bu, açma ve düşmeyi azaltmak için elektrik kabloları yada mobilya şeklinde nesneleri hareket ettirerek çevreyi modifiye etmeyi içerebilir. Bazı durumlarda, kısa etkili sakinleştiriciler uyurgezerlik insidansını azaltmada destek olmuştur.

Uyurgezerlik yaşla daha seyrek olabilir yada olmayabilir. Öteki bozuklukların bir emaresi olabilmesine karşın, çoğu zaman ciddi bir bozukluğa işaret etmez. Uyku döngüsünü iyileştirmek uyurgezerliğin oluşumunu azaltmaya destek olabilir.