Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

Ülser, yaşamı negatif yönde etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Gitgide karşı karşıya gelme sıklığı artan ülser, halk içinde mide ağrısının sebebi olarak bilinmektedir.  Oniki parmak bağırsağı (duodenum) ülserinin oluşmasında sindirim sistemindeki müdafa mekanizmalarının eksikliği rol oynamaktadır. Karında göbek ile göğüs kafesi ortasında yer edinen bölgede açlıkla artan ağrıya niçin olmaktadır. İlaç almakla ve beslenmek ile geçer. Sadece tekrarklayıcı özelliktedir. Kafi tedavi edilmediği takdirde kronikleşebilir. Ve bu bölgede ilerleyerek delinmelere, daralmalara ve tıkanmalara niçin olabilir. Ankara on iki parmak bağırsağı ülseri tedavisi ile adından sıkça söz ettiren Dr. Meral Sözen ile siz de on iki parmak bağırsağı ülserinden kurtulmak için tedavi olabilir ve yaşamınıza kaldığınız yerden” daha konforlu” bir halde devam edebilirsiniz. On iki parmak bağırsağı ülseri nedir, iyi mi teşhisi konur, iyi mi tedavi edilir, cerrahi yöntemle On iki parmak bağırsağı ülserinden kurtulmak mümkün müdür şeklinde çeşitli sorulara cevap verdiğimiz bu yazıda On iki parmak bağırsağı ülseri hakkında her şeyi detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Nedir?

Mide ve göğüs kafesinde yanma hissini veren on iki parmak bağırsağı ülserine sık sık rastlıyoruz. Aç kalındığında ise ciddi anlamda ağrıya sebep olabilen on iki parmak bağırsağı ülserinde antiasit ilaçlar bir süre sizi yönetim etse de tekrardan tekrarlayacaktır. Birkaç gün sürebilen ağrılar kimi zaman yedi gün süresince da devam edebilir.

On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Emareleri Nedir?

On iki parmak bağırsağı ülseri bununla beraber Duodenum ülseri olarak da biliniyor. Midede ve göğüs kafesinde yanma ile kendini gösteren Duodenum ülserinin yaygın emareleri aşağıdaki gibidir:

  • Koyu renkli ya da kanlı dışkı
  • Kusma
  • İştah kaybı ya da kilo kaybı
  • Mide bulantısı
  • Şişkinlik hissi
  • Geğirme

Duodenum Ülseri (On İki Parmak Bağırsağı Ülseri) Oluşmasındaki Faktörler Nedir?

İnce bağırsağın iç yüzeyine zarar veren asit, sindirim kanalında mideye de zarar vermektedir. Bu da elbet ülserin oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Zira, asit; mide ve bağırsakta acı veren, kanayan bir yara oluşumuna sebep olabilir ve birçok negatif durumun yaşanmasına da ön ayak olabilir.

Helikobakter Pilori Bakterisi

Mide yüzeyinde koruyucu rol oynayan mukus tabakası altına yerleşen Helikobakter pilori mikrobu ülsere yol açabilir. Genelllikle çocukluk çağlarında alınıp yetişkinlerde sindirim sistemi problemlerine neden olan mide mikrobunun kimlerde, ne süre ülsere niçin olduğu ile ilgili emek harcamalar devam etmektedir.

Ağrı Kesicilerin Tertipli Olarak Kullanılması

Aspirin yâda antienflamatuar şeklinde ilaçlar mide ve ince bağırsağın iç dokularında tahriş yaratabilmekte ve iltihaba niçin olabilmektedir. Hepimizin evinde bulunan ağrımız olduğunda asla çekinmeden aldığımız bu ilaç grupları mide ve bağırsağımızdaki müdafa sistemini bozarak ülsere zemin hazırlamaktadır. Bu ilaçların risk oluşturduğunu düşünürsek doktora sormadan ağrı kesici almamanın ne kadar “mühim bir şey” bulunduğunu daha iyi anlarız.

Antienflamatuar grubu ilaçlar haricinde de kanın pıhtılaşmasını engellemiş olan ilaçların ve birçok ilaç grubunun ülser riskini arttırdığı için kontrollü kullanım gerektirir.

On İki Parmak Bağırsağı Ülseri Tedavisi Iyi mi Yapılır?

On iki parmak bağırsağı ülserinin tedavisi için ilk olarak niçin tespit edilmelidir. Sadece, çoğunlukla ülserin tedavisi helikobater pilorinin yok edilmesine yönelik yapılabilir.  Aspirin yâda benzer ağrı kesici kullanımı söz mevzusu ise ilk olarak bunların sonlandırılması ve en uygun reçetenin hastaya sağlanması gerekir. Duodenum ülseri olan hastaların ilaç tedavisi planlanır ve bunun yanında yaşam tarzına yönelik değişimler yapması önerilir.

İlaç Tedavisi

Sindirim kanalında bulunan Helikobakter pilori bakterisinin öldürülmesi için doktorun antibiyotik reçete etmesi gerekir. Sadece, mevcud sıhhat koşulunuz yâda kronik hastalıklarınız göz önünde bulundurularak uygun antibiyotikler birleştirilerek doktorunuz tarafınca tedaviniz düzenlenir. Mide asidinin dengelenmesi için proton pompası inhibitörü eşliğinde bu antibiyotikleri kullanabilmeniz gerekir.