Kulak Kiri

Dış kulak yolu kemik ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Bu yolu örten derinin içinde, kulak salgısını oluşturan hususi salgı bezleri bulunur. Salgının görevi toz ve kum parçalarını tutarak kulak zarına zarar vermesini engellemektir. Çoğu zaman salgı kurur ve ihtiva ettiği toz ve kumla beraber kulak dışına atılır. Buradaki kurumuş birikintiye kulak kiri (buşon) adı verilir. Kulak salgısı koyu olan kişilerde yada tozlu ortamda çalışanlarda bu akıntı birikebilir ve dış kulak yolunu tıkayabilir. Bu tıkaç duyma azlığına, kulak zarına yapıştığı süre da kulak ağrısına niçin olabilir.

Normalde kulak kiri dış kulak yolundaki kendine özgü hareketle dışarı atılır. Bu temizleme mekanizması bazı nedenlerle doğuştan bozuk olabilir ya da sonradan bozulabilir. Bunlar;

  • Dış kulak yolunun dar olması
  • Kulak kirinin temizlenmeye çalışılırken içeriye doğru itilmesi
  • Dış kulak yolunun salgı mekanizmasının çeşitli nedenlerle bozulması (hormonal durumlar, geçirilen kulak iltihapları ve kulak ameliyatları, kullanılan ilaçlar…)
  • Tozlu ortamda çalışılması.

Kulak kirini iyi mi temizlemeliyiz ?

Yalnız kulak kepçesinin dışarıdan görülen kısmı temizlenmeli, kulak kanalına kulak temizleme çubuğu sokulmamalıdır. Kulak kanalındaki kir zaman içinde kendini dışarı doğru atacaktır (katı ya da sıvı olarak). Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle eğer kulak kiri kendini dışarı atmayıp kulak kanalını tıkarsa, tıkanmış kanalın açılması kulak burun boğaz uzmanı tarafınca yapılmalıdır.

Kulak burun boğaz uzmanı kulak kirini iyi mi temizler ?

Kulak kiri önceleri basınçlı su yardımıyla temizlenirken artık bu yöntem terk edilmiştir. Kulak kiri vakum etkisiyle kirin çekilmiş olduğu aspiratör yardımıyla ya da ucu yuvarlak cerrahi bir alet olan kulak küreti yardımıyla temizlenmektedir. Bu işlem tamamen ağrısız bir işlemdir. Eğer bu işlem esnasında ağrı olursa kulak kiri kulak zarına yapışmış olabilir. 3-5 gün kulak kirini yumuşatan damla kullanıldıktan sonrasında kulak yine temizlenmeye çalışılmalıdır. Eğer kulak kiri temizlenirken ağrı oluşursa aynı gün içinde kulağın temizlenmesi mevzusunda ısrar eden olunmamalıdır.

Kulak kirini temizletmek alışkanlık yapar mı ?

Duyma yitirilmesine yol açmayan, kulak zarının görülmesine engel olmayan ve kaşıntı benzer biçimde yakınma oluşturmayan dış kulak kanalındaki kulak kiri temizlenmemelidir. Kulak kanalının içindeki kulak kirinin temizlenmesi dış kulak kanalındaki kulak kirininin fizyolojik temizlenme sürecini bozmaktadır. O nedenle kulak kiri temizlenen bir çok hastanın kulağı belli bir süre sonrasında yine tıkanmaktadır. Bu sebeple yakınma oluşturmayan kulak kirine müdahale edilmemelidir. Kulak kirini temizletmek her ne kadar alışkanlık yapsa da bu rahatsızlığın günümüz şartlarında başka bir alternatifi bulunmamaktadır