İdrar tutamamak

Mesane böbreklerimizden gelen idrarın biriktiği kesedir. Halk içinde idrar kesesi yada idrar torbası olarak bilinmektedir. Mesanenin kaslarının kasılma ve gevşemesi hem o bölgedeki sinirler hem de beyin tarafınca denetim edilir. Düzgüsel mesane idrar doldukça esner, buna bağlı tazyik artışı olmaz. Mesane alt ucundaki kaslar kesenin ağzının kapalı durumda kalmasını sağlar. Mesaneden sonrasında üretra isminde bir kanal bulunur. Üretranın kontrolü hormonlar tarafınca sağlanır.

İdrar kaçırma, denetim edilemeyen ve istemsiz idrar tutamama halidir. Tıbbi adı üriner inkontinansdır. Her yaşta olabilirse de ileri yaşlarda daha sık görülür. Devamlı olarak tekrarlarsa hastalık olarak kabul edilir. İdrar kaçırma kişinin yaşam konforunu bozar, toplumsal ve ruhsal sorunlara yol açabilir. İdrar kaçırma her iki cinste de görülebilirse de hanımlarda daha sıktır.

İdrar kaçırmanın çeşitleri

Stres inkontinansı: Gülme, hapşırma, öksürme, ağır eşya kaldırma şeklinde idrar kesesinde basıncın arttığı durumlarda olan idrar kaçırma halidir. Sinir ve kas zayıflığına bağlıdır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma: Burada hasta ansızın idrara sıkışır ve kontrolsüz bir halde idrarını kaçırır. Mesanenin kontrolsüz kasılması söz mevzusudur.

Mix tip: Her iki durum aynı anda vardır.

İdrar kaçırmanın sebepleri nedir?

Aşağıda sıraladığımız durumlar çoğunlukla idrar kaçırma sebepleri arasındadır:

Aşırı kiloluluk,

İlerleyen yaş,

İdrar torbası sarkması,

Genetik,

Kabızlık,

Sistit,

Vajinal enfeksiyonlar,

İdrar yollarında yada böbrekte taş,

Şeker hastalığı,

Menopoz,

Zor doğumlar,

Erkeklerde prostat büyümesi,

Kas gevşetici, gerilim düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları,

Demans alzheimer hastalığı

Sinir sisteminin hastalığı

Vajina ile mesane içinde fistül. ( burada hasta vajinasından idrar kaçırır)

Hanımlarda idrar kaçırma

Fazla doğum yapmış hanımlarda, menopozdan ya da zor doğumlardan sonrasında hanımlarda idrar kaçırma problemi yaşanabilir. Kimi zaman asla doğum yapmamış hanımlarda bile görülebilir. İdrar kaçırmanın kalıtımsal özelliği de gösterilmiştir. Bilhassa; ağır yük kaldırma, öksürme, hapşırma, şiddetli gülme durumlarında idrarlarını kaçırırlar. Zor doğumlara bağlı idrar kesesi sarkması görülebilir.

İdrar kaçırma iyi mi teşhis edilir?

Ilk olarak hastadan detaylı öykü alınır. İdrar kaçırmayı başlatan durumlar ve idrar kaçırmanın şekli ve sıklığı öğrenilir. Hastaya; kan şekeri, idrar tahlili ve idrar kültürü, ultrason ve ürodinami istenebilir. Altta yatan başka niçin düşünülüyorsa onunla ilgili tetkikler yapılır.

İdrar kaçırma iyi mi tedavi edilir?

Hastada aşırı kilo var ise uygun rejim ve egzersiz programı ile zayıflaması sağlanır. Sebep kabızlık ise rejimi düzenlenir ve ilaç tedavisi verilir. Kontrolsüz şeker hastalığı sebebi ise hastanın ilaçları ve rejimi düzenlenir. Aşırı sıvı alımı önlenir. Aşırı sigara ve alkol kullanan hastalardan bu tarz şeyleri azaltmaları istenir. İdrar yolu enfeksiyonları uygun antibiyotiklerle tedavi edilir. Mesane ve pelvik kasları güçlendirici egzersizler tavsiye edilir. Bu egzersizler idrar yaparken idrarın tutulması ve bırakılması prensibine dayanır.

İdrar tutamama durumlarında kullanılan ilaç tedavileri de vardır. Bunlar üroloji hekimleri tarafınca uygun hastalara verilirler. Eğer idrar kaçırma prostat büyümesi, mesane sarkması şeklinde bir durumdan kaynaklanıyorsa cerrahi düşünülebilir.

İdrar kaçırma probleminiz var ise bir üroloji hekimi ile görüşmeniz oldukça önemlidir. Sorun tedavi edilmezse ciltte kızarıklık ve enfeksiyonlara niçin olabilir. İdrar kaçırma bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Ek olarak idrar kaçırma kişinin öz saygısını azaltır, utanç duygusu yaratır. Bu yüzden bile hastalar hekime geç başvurabilirler. Hekiminiz detaylı bir öykü ve fizik muayeneden sonrasında lüzumlu tetkikleri isteyecek; size yararlı olacak tedavi yöntemini uygulayacaktır.