Husye torbası şişliği

Konjenital (Doğumsal) Hidrosel:

Anne karnında testis, karın içi yerleşimlidir ve gebeliğin 14. haftasından itibaren karnın alt bölgelerine doğru ilerler ve sonrasında skrotum denen testis torbasına iner. Bu iniş esnasında beraber sürüklenen karın zarı (periton) bir eldiven parmağı tarzında skrotuma kadar testisle beraber iner. Doğumdan bir süre sonrasında bu kesecik kapanarak ipliksi bir yapı halini alır, bu kesecik kapanmaz ise karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis çevresinde skrotumda birikir ve şişliğe niçin olur bu oluşan durum hidrosel olarak adlandırılır, eğer açıklık büyükse karın içi organlar burdan sarkarak fıtık oluşturabilir. Hidrosel, testisi saran zarlarla sınırı olan kalmışsa buna testiküler hidrosel, testis kordu süresince kistik bir yapı şeklinde sınırı olan ise kord hidroseli yada kordon kisti olarak adlandırılır. Doğumsal hidrosel yenidoğan adamların ortalama yüzde 6’sında görülür. Yenidoğan hidrosellerinin birçoğu doğumsaldır sadece tümör, enfeksiyon yada dolaşım bozukluklarının bu zamanda hidrosele niçin olabileceği unutulmamalıdır.

Yeni doğan çağlarında 2 çeşit hidrosel izlenir

Komünikan hidrosel (ilişkili hidrosel); skrotuma inen karın zarının tamamen açık olması anlamındayken,

Komünikan olmayan tip hidrosellerde, bu zarın karın tarafında olan kısmının düzgüsel olmayan şekilde kapanması ve peritoneal sıvının skrotum içersinde hapsolması anlamındadır.

Erişkin hidrosel

Hidrosel, erişkin adamların ortalama yüzde 1’inde ve çoğu zaman 40 yaşın üstünde görülür.

Erişkin erkeklerde ve daha yaşlılarda skrotumun maruz kalmış olduğu travma, testis ve eklerinin iltihabi hastalıkları, testis tümörleri, varikosel ameliyatları ve radyoterapi sonrası şeklinde nedenler ile hidrosel oluşabilir. Böbrek nakli olan hastaların yüzde 70’inde tek taraflı hidrosel oluşur. Testis torsiyonu (testisin kendi çevresinde ansızın dönmesi), yüzde 20 hastada reaktif hidrosele niçin olabilir ve acil müdahale gerektiren testis torsiyonunu maskeleyebilir.

Hidrosel tanısı

Hidrosel tanısı öykü ve fizik muayene ile kolayca konulabilir. Birçok hidrosel hiçbir şikayete niçin olmaz, hastaların hekime başvurusu çoğu zaman testis torbasında ağrısız şişlik sebebi ile olmaktadır. Hasta testis torbasında ağırlık, dolgunluk hissedebilir. Nadiren kasık bölgesinde hafifçe hastalık hissi ve bel bölgesine vuran ağrıdan hastalık duyabilirler. Ağrı çoğu zaman olmaz eğer var ise beraberindeki akut epididim enfeksiyonu sebebi ile olabilir. Konjenital hidroselde, testis torbasındaki şişliğin sabahları kaybolup, günün ilerleyen saatlerinde belirginleşmesi tipiktir. Ateş, titreme, bulantı, kusma rahat hidrosellerde çoğu zaman görülmez.

Testis torbası muayenesinde, hidrosel testisin üst ön kısmında yerleşimli olarak izlenir. Yüzde 7–10 iki taraflıdır. Bilhassa sağ taraftaki hidroseller çoğu zaman kasık fıtığı ile birliktedir. Eğer enfeksiyon yoksa testis torbasında kızarıklık yada renk değişikliği yoktur. Testis torbasına karanlık bir odada ışık tutulduğu süre şişkinlik sebebi hidrosel ise ışığı geçirir buna transülliminasyon denir. Konjenital hidroselde ise şişlik, çocuk ayağa kalktığında yada ağladığında belirginleşirken, muayene esnasında yada yattığında kaybolur.

İngüinal-skrotal ultrasonografi, teşhisi doğrulamak için yapılabilir, testis ve eklerindeki anormallikler (bilhassa testis tümörleri), karmaşık kistik kitleler, spermatosel, yada beraber fıtık olup olmadığını göstermede etkindir. Testis renkli Doppler ultrasonografisi, testisteki kan akımını göstermede kullanılır ve bilhassa testis torsiyonundan şüpheleniliyorsa mutlak yapılmalıdır.