Göz ağrısı

Yüzeyde gözlenen ağrılar, çizilme, yanma yada kaşıntı şeklinde hissedilebilir. Oküler ağrılar çoğu zaman yabancı bir cisim, enfeksiyon yada travmadan meydana gelen tahriş sebebiyle oluşur. Bu tür göz ağrıları bir çok süre, göz damlası yada dinlenme ile kolayca tedavi edilir.

Gözün derinliklerinde ortaya çıkan göz ağrıları (orbital ağrılar) ise bıçaklama yada zonklama şeklinde hissedilir. Bu tür göz ağrıları, sebebine bağlı olarak daha derinlemesine tedavi gerektirebilir.

Göz ağrısı, görme kaybı ile beraber gözlenirse acil bir tıbbi probleminin emaresi olabilir. Göz ağrısı yaşarken görüşünüzü kaybetmeye başlarsanız, göz doktorunuzu derhal aramanız gerekmektedir.

Göz ağrısı niçin olur?

Göz ağrısı her iki gözde hissedilebileceği benzer biçimde, migren benzer biçimde durumlarda sağ göz ağrısı ya da sol göz ağrısı tek başına yaşanabilir. Göz ağrısı sebepleri oküler (yüzeysel) yada orbital (derin) ağrı olmasına nazaran değişim gösterir. Oküler göz ağrısı sebepleri aşağıdaki benzer biçimde sıralanabilir:

Yabancı nesne kaçması: Göz ağrısının en sık gözlenen sebebi, göze yabancı bir nesne kaçmasıdır. Kirpik, toz yada makyaj kalıntıları benzer biçimde yabancı maddeler gözde tahrişe, kızarıklığa, acıya ve ağrıya niçin olabilir.

Konjonktivit: Konjonktiva, gözün önünü ve göz kapağının altını kaplayan dokudur. Bu dokuda alerji ya da bir bakteri yada virüs kaynaklı enfeksiyon gözlenebilir. Ağrı çoğu zaman hafifçe olsa da, irin gözde kaşıntı, kızarıklık ve akıntıya niçin olur.

Kontakt lens tahrişi: Gece süresince kontakt lens kullanan yada lenslerini muntazam şekilde dezenfekte etmeyen kişiler, tahriş yada enfeksiyonun niçin olduğu göz ağrısına daha duyarlıdır.

Korneal aşınma: Gözü kaplayan saydam yüzey olan kornea, yaralanmalara karşı hassastır. Kornea aşınması olduğunda, gözünüzde bir şey varmış benzer biçimde hissedersiniz fakat gözünüzdeki yabancı maddeyi çıkartmak için suyla yıkamak benzer biçimde tedaviler işe yaramaz ve ağrıyı gidermez.

Hasar: Kimyasal yanıklar ya da kıvılcım sıçraması benzer biçimde parlama yanıkları, gözde ciddi ağrılara niçin olabilir. Bu yanıklar çoğu zaman çamaşır suyu benzer biçimde tahriş edici madde kullanımı, güneşte ya da bronzlaşma kabinlerinde aşırı kalma yada kaynak makineleri kullanımı sonrasında gerçekleşebilir.

Blefarit yada arpacık: Blefarit, göz kapağının kenarındaki yağ bezlerinin enfeksiyonu yada iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Blefarit enfeksiyonu, göz kapağı üstünde bir nodül ya da kabarıklık yaratırsa arpacık olarak adlandırılır. Arpacık fazlaca acı verici olabilir. Ek olarak, çevresindeki doku çoğu zaman duyarlı ve dokunmaya duyarlıdır.

Gözün içinde hissedilen orbital ağrılara aşağıdaki koşullar niçin olabilir:

Göz bozukluğu: Miyop ya da hipermetrop olan kişilerde çoğunlukla göz ağrısı şikayeti bulunur. Bu tip görme kusurlarında, göz muayenesi sonrasında belirlenen uygun bir gözlük, ağrılarınızı giderecektir.

Glokom: Glokom, göz içi basıncı yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır. Glokomun niçin olduğu ek semptomlar içinde mide bulantısı, baş ağrısı ve görme kaybı bulunur. Akut açı kapanması glokomu isminde olan göz içi basıncındaki ani yükseliş ciddi bir durumdur ve kalıcı görme kaybını önlemek için acil tedavi gerektirir.

Optik nörit: Göz küresinin arkasının beyinle bağlantısı olan optik sinir iltihaplanırsa, görme kaybı eşliğinde göz ağrısı yaşayabilirsiniz. Otoimmün bir hastalık yada viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon burada iltihaplanmaya niçin olabilir.

Sinüzit: Sinüslerin enfeksiyonu, gözlerin arkasındaki basıncın artmasına niçin olabilir. Bu ağrı kimi zaman tek taraflı hissedilebileceği benzer biçimde kimi zaman iki gözde de hissedilir.

Migren: Göz ağrısı, migren tipi baş ağrılarının sık görülen bir yan etkisidir. Bu hastalık da, sinüzit benzer biçimde tek taraflı ağrılara yol açabilir.

İritis: Ender gözlenen bu durum, irisin iltihaplanması sonucunda gözde ağrıya niçin olur.

Göz ağrısı ne süre acil bir durumdur?

Göz ağrısına ek olarak görme kaybı yada aşağıdaki semptomlardan birini yaşarsanız acil tıbbi yardım almalısınız:

travma yada kimyasala maruz kalma sonrasında ortaya çıkan göz ağrısı

göz ağrısına birlikte rol alan karın ağrısı ve kusma

göze dokunamayacak kadar acı hissi

ani ve acıklı görme değişimleri

Göz ağrısı iyi mi geçer?

Göz ağrısının tedavisi ağrının nedenine bağlıdır. En yaygın tedaviler şunlardır:

Evde bakım: Göz ağrısına yol açan birçok durumu tedavi etmenin en iyi yolu, gözlerinizin dinlenmesini sağlamaktır. Bir bilgisayar ekranına yada televizyona bakmak göz yorgunluğuna niçin olabilir. Bundan dolayı doktorunuz bigün yada daha uzun süre kapalı gözlerle dinlenmenizi isteyebilir.

Gözlük: Sık sık kontakt lens takıyorsanız, ara sıra gözlük kullanıp kornealarınızın dinlenmesini sağlamalısınız.

Sıcak kompres: Doktorlar blefarit yada arpacık olan insanlara, gözlerine ılık ve nemli havlular koyma tavsiyesi verebilir. Bu uygulama tıkanmış yağ bezlerini temizlemeye destek olacaktır.

Göz banyosu yapmak: Yabancı bir cisim yada kimyasal bir madde gözünüze temas ederse, tahriş eden maddeyi gözünüzden uzaklaştırmak için suyla yada serum fizyolojik çözeltisiyle yıkamalısınız.

Antibiyotikler: Antibakteriyel damlalar ve oral antibiyotikler, konjonktivit ve kornea sıyrıkları dahil olmak suretiyle, ağrıya yol açan göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Antihistaminikler: Göz damlaları ve oral ilaçlar, gözlerdeki alerjilerle ilişkili ağrıyı hafifletmeye destek olabilir.

Göz damlaları: Glokomu olan insanoğlu gözlerindeki tazyik oluşumunu azaltmak için ilaçlı damlalar kullanabilir.

Kortikosteroidler: Optik nörit ve iritis benzer biçimde daha ciddi enfeksiyonlar için doktorunuz size kortikosteroid reçeteleyebilir.

Ağrı kesici ilaçlar: Ağrı şiddetliyse ve günlük yaşamınıza engelliyorsa, doktorunuz altta yatan durum tedavi edilinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bir ağrı kesici ilaç tavsiye edebilir.

Cerrahi müdahale: Yabancı bir cisim yada yanık sebebiyle oluşan hasarı onarmak için nadiren ameliyat gerekir.