Basur belirtileri nelerdir?

Hemoroid (Basur) emareleri hemoroid türüne gore farklılık gösterir. Eksternal hemoroidi olanlarda:

 • Anüs çevresinde ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ve hastalık hissi
 • Anüs yakınında kaşıntılı, ağrılı yumru yada şişlik
 • Bölgede bilhassa oturmakla artan ağrı
 • Dışkıda kan

en sık görülen belirtilerdir. Bölgenin aşırı zorlanması, ovulması yada temizlenmesi emareleri daha da kötüleştirebilir. Birçok kişide dış hemoroid ile ilişkili bu emareler birkaç gün içinde kaybolur.

İnternal hemoroid rahatsızlığında görülen emareler:

 • Dışkıda yada wc kağıdında parlak kırmızı kan
 • Makattan basurun sarkarak ele gelmesi

olarak sıralanır. Çoğu zaman sarkık olmayan iç hemoroid ağrılı değildir. Fakat sarkmış iç hemoroid ağrıya ve rahatsızlığa niçin olur.

Anüsle ilgili emare ve bulguların en büyük sebebi basur olsa da hepsinin sebebi değildir. Bazı hemoroid semptomları, öteki sindirim sistemi problemlerine benzerlik gösterir. Mesela; makattan kan gelmesi; crohn hastalığı, ülseratif kolit, kolon yada rektum kanseri benzer biçimde oldukça değişik bağırsak hastalıklarının bir işareti olabilir.

Hemoroid(Basur) sebepleri nedir?

Hemoroid; kronik kabızlık, tuvalette uzun süre oturma ve dışkılama esnasında zorlanma ile ilişkilidir. Bunların hepsi alana gelen ve bölgesel kan akışını etkileyerek damarları havuz haline getirip büyütür. Bu, hem de genişleyen uterusun, damarlara baskı uygulaması sebebiyle gebelik esnasında hemoroid sıklığında artışı da açıklar.

Meydana getirilen son emek harcamalar, basur rahatsızlığına haiz bireylerde anüse ilişkin düz kasların, rahatsızlığı taşımayanlara gore istirahat halinde bile daha sıkı olma eğiliminde bulunduğunu göstermektedir. Kabızlık, bu sıkıntılara katkıda bulunur şundan dolayı bağırsak hareketleri esnasında ortaya çıkan gerilme, anal kanaldaki basıncı arttırır. Bu da hemoroidleri anüs istemli sfinkter kasına doğru zorlar. Hemoroidi tutan bağ dokuları yaşla beraber zayıflar ve hemoroid daha da şişer ya da sarkar.

Hemoroid(Basur) çeşitleri nedir?

Tüm hemoroidlerin aynı olmadığını bilmek önemlidir. Aslına bakarsak internal, eksternal, prolapse ve troboze olmak suretiyle dört tür hemoroid bulunur ve bunlar bulundukları yere, emarelere ve her ikisine gore gruplandırılır. Kalınca bağırsağın son üçte birlik kısmına rektum adı verilir ve burası dışkının geçici olarak depolandığı yerdir. Rektumun 1/3 alt kısmında ortaya çıkan toplar damar genişlemeleri iç basur ya da internal hemoroid olarak adlandırılır. Bunlar dokunmaya, acıya, gerilmeye yada sıcaklığa duyarlı değildir ve çıkıntı seviyelerine bağlı olarak 1 ile 4 içinde derecelendirilir.

Perianal hematom olarak da adlandırılan dış basur ya da eksternal hemoroid, anüsün dış kısmı çevresinde bulunan deri altında gelişir. Bu hemoroidler kaşıntılı yada ağrılı olabilir ve mavimsi renklidir. Bunun haricinde prolapse hemoroid ve tromboze hemoroid benzer biçimde değişik hemoroid çeşitleri de bulunur. İç basurun anüsten dışarı sarkmasına prolapse hemoroid, basur içinde kan pıhtısı olmasına tromboze hemoroid denir.

İç hemoroid dereceleri nedir?

İç hemoroidler sarkma miktarına gore 1 ile 4 içinde derecelendirilir.

 • Aşama I: Hemoroid belirgin iken, anal kanadan çıkıntı yapmaz. Hemoroidde kanama olabilir.
 • Aşama II: Bağırsak hareketi esnasında hemoroid kanal dışına doğru çıkıntı oluşturur. Fakat kendiliğinden içeriye döner.
 • Aşama III: Bağırsak hareketi yada başka bir egzersiz biçimi sebebiyle hemoroid makattan çıkıntı yapar ve sadece parmakla itilerek eski konumuna döndürülebilir.
 • Aşama IV: Hemoroid tamamen sarkmıştır ve tamamen anal kanalın haricinde bulunur. İçeride kalamaz ve itilemezler.

Hemoroid(Basur) tanısı iyi mi konur?

Birçok şahıs hemoroid sorunlarıyla ilgili doktora gitmekten utanmaktadır. Bu sebeple rahatsızlığı bulunanların % 75’inde hemoroidde gelişme olmasına karşın bunlardan yalnız %4’lük bir kısmı bir doktora başvurmaktadır. Detaylı bir tıbbi muayene yapılması, doktorunuzun etkili bir tedavi yöntemi önermesine destek sağlar. Bu belirtileriniz için daha ciddi sebeplerin de dışlanmasına yardım eder. Doktorunuz dış hemoroid olup olmadığınızı kolayca görebilir. İç hemoroid teşhisi için ise anal kanal ve rektum muayenesi ve başka testler yapılır.

Rektum muayenesi, tabip tarafınca parmakla yapılır. Muayene ile daha ileri incelem gerekip gerekmediği mevzusuna karar verilir. İç hemoroidler oldukça yumuşak olduğundan muayene ile tespit edilemeyebilir. Bu yüzden rektum ve öteki kalınca bağırsak kısımlarının kolonoskopi adında olan ve ucunda kamera bulunan bir aletle incelenmesi gerekebilir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda kolonoskopi kullanarak tüm kalınca bağırsağınızı incelemek isteyebilir:

 • Emare ve bulgular başka bir sindirim sistemi rahatsızlığınız olabileceğini gösteriyorsa
 • Kalınca bağırsak kanseri için risk faktörleriniz var ise
 • Orta yaştaysanız ve kısa sürede kolonoskopi yapılmadıysa

Hemoroid(Basur) tedavi şekilleri nedir?

Dış hemoroid, çoğu zaman hastada hastalık hissine niçin olmadıkça spesifik bir tedavi gerektirmez. Düşük dereceli iç hemoroidler ise etkili ilaçlar ve değişik ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu yöntemler ve ilaçlarla başarıya ulaşmış olunamazsa, komplikasyonlar gelişirse ya dahemoroid ileri derecede ise cerrahi tedavi seçenekleri gözden geçirilir.

Tıbbi ilaç tedavisinin aslolan amacı, hemoroidi iyileştirmekten ziyade emareleri denetim altına almak ve altta yatan rahatsızlığı ortadan kaldırmaktır. Bunun için hap, fitil, krem ​​ve mendil benzer biçimde değişik ilaç formları kullanılmaktadır. İlaç tedavisine dirençli düşük dereceli hemoroidler, yüksek dereceli hemoroidler, boğulma ve tromboz benzer biçimde komplikasyonlara yol açan hemoroidlerde çoğu zaman cerrahi müdahale gereklidir.

Lazer ile Hemoroid (Basur) Tedavisinin Avantajları

 • Lazer ışığının yüksek çözünürlüğü ile yalnız hedef bölgeye tesir ile tedavi sağlar.
 • Sıhhatli dokulara ve anatomiye zarar vermez.
 • Vücudunuzdan doku çıkarmadan, dikiş olmadan meydana getirilen bir işlemdir.
 • Ağrı oldukça azdır.
 • Hastanede yatmadan, günübirlik meydana getirilen bir işlemdir.
 • Hastalığın tekrarlama ihtimali oldukça azca neredeyse yok denenecek kadardır.
 • Anüste darlık ve gaz, dışkı kaçırma benzer biçimde istenmeyen etkisinde bırakır oluşmaz.

Yüksek çözünürlüğüyle yalnız hedef bölgeye tesir eden bir tedavi türüdür. Sıhhatli dokulara herhangi bir ziyanı olmayan yalnız hastalıklı bölgeyi tedavi eden lazer ile meydana getirilen müdahalenin neticeleri yüksek başarıya haizdir. Kesi ve dikiş olmayan, ağrısı ameliyata gore oldukça daha azca olan lazer operasyonlarından sonrasında hastalar süratli bir halde toplumsal yaşama devam edebilirler.

Basura ne iyi gelir?

Makat çevresinde ve rektumun alt kısmında varis benzeri oluşumların niçin olduğu hemoroid, kişinin yaşam kalitesinin düşmesine yol açan bir rahatsızlıktır. Halk içinde makat memesi ya da mayasıl olarak da malum bu rahatsızlığın tedavisi için hastalar değişik nedenlerle hekime gitmeye çekinir. Bunun sonucunda hastalık ilerler ve tedavi süreci doğru orantılı olarak uzar. Gebelik, kronik kabızlık, aşırı kilo ve değişik bağırsak hastalıklarının niçin olduğu kabul edilen basur, hastalığın seviyesine gore değişik şekillerde görülebilir. Hastalığın erken aşamasında bolca sıvı tüketimi, zeytinyağlı ve lifli yemeklerle beslenmek, ağrı kesici, steroid içerikli fitil ve kremler etkili olabilir. Ek olarak halk içinde oturma banyosu olarak malum sıcak suyla meydana getirilen banyo da erken dönem basur vakalarında yarar sağlayabilir. Çoğunlukla sorulan “Basura ne iyi gelir?” sorusu bu şekilde yanıtlanabilir. Makat bölgesinde şişlik, ağrı ve kaşıntı ile kendini gösteren basur, kişiye hastalık vermediği sürece tedavi gerektirmese de ilerleyen vakalarda değişik ilaç ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Medikal tedavi sürecine ek olarak organik tedavi şekillerinden yararlanmak mümkündür. Sadece bitkisel ilaç ve çayları medikal tedavi yöntemleriyle beraber kullanmadan ilkin ihtimaller içinde etkileşimin önüne geçilmesi için hekime danışılması gerekir.

Kişinin ruhsal olarak yıpranmasına neden olan hemoroid, fizyolojik acıya da niçin olur. Basurun yarattığı yakınmaların giderilmesi için yapılması gerekenlerin başlangıcında beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gelir. Basur tedavisini desteklemek için aşağıda yer edinen besinlerin tüketilmesi önerilebilir:

 • Posalı besinler: Başta basur olmak suretiyle, pek oldukça bağırsak hastalığının tedavi sürecinde uygulanan diyetlerden biri, posalı yiyeceklerdir. Bağırsaklarda çözünmeyen posa, dışkı hacmini ve dışkılama sıklığını artırır. Yulaf ezmesi, kuru kayısı, siyah üzüm, ceviz benzer biçimde ürünler kahvaltı ve ara öğünlerde tüketilebilir. Nohut, fasulye, bakla ve bezelye benzer biçimde kuru baklagiller organik posa oranı en yüksek besinler içinde yer alır. Sert kabuklu meyveler, kepeği ayrıştırılmamış tahıllar, sebzeler de organik posa deposudur. Bunun yanında arpa, yulaf, pirinç, buğday, mısır kepekleri ve bilhassa yulaf kabuğu, posa konsantresi olarak bilinir.
 • Sebzeler: Domates, tatlı biber, ıspanak, havuç ve patlıcan benzer biçimde besinler, basur tedavisi için tavsiye edilen sebzeler içinde yer alır. Bu sebzelerin bir kısmının muhteviyatında bulunan organik çözücü asitler, basurun niçin olduğu ağrının azaltılmasında etkili olabilir.
 • Meyveler: Böğürtlen, brokoli, avokado, ananas ve kavun benzer biçimde meyvelerin yüksek oranda antioksidan ihtiva ettiği bilinir. Basur tedavisinin desteklenmesinde mühim bir paya haiz olan bu meyvelerin tertipli olarak tüketilmesi basurun daha süratli iyileşmesini sağlayabilir.
 • Yoğurt ve Kefir: Organik probiyotik deposu olan yoğurt ve kefir, basurun yanı sıra mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesinde de etkilidir. Bağırsak hareketlerinin dengelenmesinde mühim bir role haiz olan bu ürünler, tertipli olarak tüketildiğinde basur tedavisini pozitif bir halde destekleyebilir.
 • Su: Gün içinde bolca sıvı tüketmek, yumuşak bir dışkılama için eğer olmazsa olmazlar içinde yer alır. Su ve alkol içermeyen öteki sıvıların tüketimini arttırmak, dışkının yumuşamasına ve makattan rahatça çıkmasını sağlarken, mevcud basurun gerilemesine destek sağlar.

Basur tedavisinin desteklenmesi için rejim son aşama mühim olsa da tek başına kafi değildir. Fizyolojik açıdan etken olmak, tertipli yürüyüş ve egzersiz yapmak basurun iyileşmesinde etkilidir. Oturma banyosu da basura iyi gelen yöntemlerden biridir. Wc ihtiyacının karşılanmasından sonrasında sıcak su dolu küvete oturmak, makatta hissedilen ağrı ve spazmların giderilmesine destek sağlar. Basurun baş düşmanı olan uzun soluklu oturma eyleminden kaçınılmalı, ortalama her otuz dakikada bir kalkıp kısa bir yürüyüş yapılmalıdır. Tüm bunların yanı sıra wc ihtiyacının ertelenmemesi de son aşama önemlidir. Bu yüzden şahıs, dışkılama ihtiyacı hissettiği anda wcye gitmelidir. Dışkı ihtiyacının ertelenmesi, gaitanın sertleşmesine yol açarak bir sonraki wc ihtiyacında zorlanmalara niçin olur.

Hemoroidten korunma şekilleri

 • Hemoroidi önlemenin en iyi yolu dışkınızı yumuşak tutmaktır. Hemoroidi önlemek ve emareleri azaltmak için şu ip uçlarını takip edebilirsiniz:
 • Yüksek lifli gıdalar tüketmek yarar sağlar. Bunun için daha çok meyve, sebze ve tahıl yemeye itina izah edebilirsiniz.
 • Eğer gıdalardan tavsiye edilen oranda lif alamıyorsanız lif içeren besin takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Günde altı ila sekiz bardak su ve alkol içermeyen öteki sıvıları tüketmek yumuşak bir dışkı için gereklidir.
 • Dışkılama ihtiyacı hissettiğinizde beklemeden derhal wcye gitmeniz kabızlığı önlemek için önemlidir.
 • Kabızlığı önlemek için etken bir yaşam sürmek yararlı olur. Egzersiz yapmak hemoroid tetikleyen aşırı kilolarınızdan da kurtulmanıza yardım eder.
 • Uzun süre oturmaktan kaçınmak gerekir; şundan dolayı uzun sürelerle oturmak, bilhassa de tuvalette oturmak anüs damarlarındaki basınçta artışa yol açacağı için basur sebebi olabilir.

Eğer basur kaynaklı bulunduğunu düşündüğünüz emarelere sahipseniz, hastalık ilerlemeden tedavi olmak için bir sıhhat kuruluşuna başvurabilirsiniz.