Ayak ağrıları

Ayak ağrısı oldukca yaygın bir mesele. Derhal hepimiz hayatında ayak ağrısı çeker. Kimi ağrılar kronik doğrusu uzun soluklu, kimi ağrılar ise akut doğrusu ani ve kısa süreli olur. Ayak tek bir organ benzer biçimde görünebilir fakat birçok değişik bölgeden oluşur ve bu bölgelerin ağrı sebepleri birbirinden değişik olabilir. Kemikler, bağdokular, lifler, kaslar, topuk kemiği, ayak tırnak yatakları, sinirler, kan damarları yada cilt ayak ağrısına niçin olabilir. Ayak ağrısının sebebi bölgeye bakılırsa ve en yaygın ayak ağrısı türlerine bakılırsa daraltılabilir.

Topuk Ağrısı

Plantar fasiit en yaygın topuk ağrısı sebebidir. Topuk kemiğini kemiklere bağlayan sert doku şeridi olan plantar fasya tahriş olur yada iltihaplanır. Sabah yataktan kalktığında kötüleşen plantar fasiit en yaygın emaredir. Ayak kemeri ağrısı da bulunabilir. Plantar fasiiti geçirmek için dinlenmek, topuk ve ayak kas egzersizleri yapmak ve ayağınıza tam olarak uygun ayakkabılar giymeniz gerekir.

Topuk dikeni, topuk kemiğinin dibindeki kemikte oluşan ve anormal duruş yada yürüyüşten, uygunsuz ayakkabılardan ve koşmak benzer biçimde belirli etkinliklerden meydana gelen anormal birikimlerdir. Neredeyse on kişiden birinde topuk dikeni vardır fakat yirmi kişiden birinde ayak ağrısı olur. Plantar fasiit olan kişilerde topuk dikeni de olabilir. Düz tabanlı yada yüksek kemerli kişilerin topuk dikeni ağrısı çekmesi daha ihtimaller içinde. Ayağınıza hususi topuk pedi, ayakkabınıza hususi destek sunar, rahat ve kaliteli ayakkabılar, dinlenmek ve fizik terapi benzer biçimde çözümleri deneyebilirsiniz.

Topuk kemiğinin çatlaması yada kırılması da topuk ağrısı sebepleri arasındadır. Oldukça sert bir düşüş yada çarpmadan kaynaklanabilir. Şişme ve morarma görülür. Doktorunuzla görüştükten sonrasında dinlenmeniz, ağrı kesici kullanmanız ve fizik terapiye gitmeniz gerekebilir.

Taban Ağrısı

 

Metatarsalji ayak tabanında ağrı ve iltihaplanmadır. Koşma ve zıplama benzer biçimde zorlayıcı etkinlikler ve fena ayakkabı tercihi sebepler arasındadır. Buna, topukta oluşursa topuk ağrısına niçin olabilecek taş çürüğü de denilir.

Morton nöroması ayak parmak dipleri arasındaki sinirin etrafındaki dokunun sertleşmesidir. Ayak tabanındaki ağrı, garip duyular yada uyuşma olağan belirtilerdendir. Hanımlarda yüksek topuklu ve sıkı ayakkabıdan dolayı daha yaygındır.

Sesamoidit, başparmak etrafındaki lifler incindiğinde yada iltihaplandığında meydana gelir. İyice dinlenmek, buz koymak ve alçak topuklu, rahat ayakkabılar tercih etmek gerekebilir.

Ayak Kemeri Ağrısı

Ayak kemeri ağrısı çoğunlukla plantar fasitten oluşur. Düz tabanlık da kemer ve taban ağrısına niçin olur. Düz taban ayakkabı destekleri, ortopedik ürünler, dinlenme ve buz koyma, bastonla adım atma yada fizik terapi almak yararlı olabilir.

Ayak Parmağı Ağrısı

Artrit ve gut iltihaplanmaya yok açarak parmaklarda ağrıya niçin olabilir. Genel anlamda başparmak en oldukca etkilenen parmak olabilir. Ayağın kenarında oluşan kemik çıkıntısı olan bunyon da parmak ağrısına niçin olur. Çözüm gene rahat ayakkabılar.