Aşırı aybaşı kanaması

Aşırı tane kanaması tıp dilinde menoraji olarak bilinir. Ardışık birçok tane döneminde aşırı kanama olması menoraji olarak tanımlanır. Bir tane döneminde kaybedilen kanın miktarı her hanım için değişik olabildiği için aşırı tane kanamasını kati bir halde tanımlamak zor olsa gerek. Araştırmalarda aşırı tane kanaması bir tane döneminde 60-80 ml yada daha çok kanama olması olarak kabul edilir (kaybedilen kan miktarı averaj 30-40 ml’dir ve hanımefendilerin %90’ı 80 ml’den azca kan kaybederler). Aşırı tane gören hanımefendilerin %40-60’ında altta yatan bir niçin yoktur. Aşırı tane görmenin sebepleri içinde: rahim ağzı yada rahim içi polipleri, endometriozis, myomlar, spiral, kronik pelvik enflamatuar hastalık, pıhtılaşma bozuklukları olmakla beraber bazı tedavilerde aşırı tane görmeye niçin olabilir. Bunlar; tüpleri bağlatma, kemoterapi ve antikoagülan ilaçlardır.

Aşırı tane kanaması tedavisinde ilk olarak altta yatan ciddi bir sebebi düşündüren emare yada bulgu yoksa yada ileri testlerin neticeleri bekleniyorsa ilaç tedavisi başlanır.

Aşırı tane görmede ameliyatla tedavi, progesteron iğneleri, progesteron hapları, doğum denetim hapları, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, traneksamik asit, hormonlu spiraller öteki tedavi seçenekleridir.

Aşırı Tane Görme (Menoraji) Nedir?

Aşırı tane görme tıp dilinde menoraji olarak bilinir. Bir tane döneminde hanımefendilerin kaybetmiş olduğu kanın miktarı kişiden kişiye değişmiş olur. Aşırı tane görme tek başına olabileceği benzer biçimde tane ağrısı benzer biçimde başka bir emare ile beraber de görülebilir.

Ardışık birçok tane döneminde aşırı kanama olması menoraji olarak tanımlanır. Aşırı tane görme ne olursa olsun ciddi bir problemin olduğu anlamını taşımaz sadece bayanı bedensel, duygusal ve toplumsal olarak etkileyebilir, hatta günlük yaşamını alt üst bile edebilir.

Düzgüsel Tane Kanaması Iyi mi Olmalı?

Rahimden vajina yöntemiyle dışarıya kanama olmasına tane kanaması denir. Tane kanamaları ortalama 28 günde bir gerçekleşir sadece 24 ile 35 gün içinde olabilir. Tane kanaması bir kadının tane döngüsünün bir parçasıdır. Adetler 8 ile 16 yaş içinde başlayabilir fakat çoğu zaman 12 yaş civarında başlarlar. Tane kanaması çoğu zaman 45-55 yaş içinde oluşan menopoza kadar her ay gelmeye devam eder.

Aşırı Tane Kanaması

Bir tane döneminde kaybedilen kanın miktarı her hanım için değişik olabildiği için aşırı tane kanamasını kati bir halde tanımlamak zor olsa gerek. Araştırmalarda aşırı tane kanaması bir tane döneminde 60-80 ml yada daha çok kanama olması olarak kabul edilir (kaybedilen kan miktarı averaj 30-40 ml’dir ve hanımefendilerin %90’ı 80 ml’den azca kan kaybederler).

Bununla beraber gerçekte aşırı adetin miktarını tam olarak ölçmek zor olsa gerek ve bir çok kadının düzgüsel bir adetin kendileri için ne demek olduğu mevzusunda bir fikirleri vardır ve bu miktar azalır yada artarsa bunu söyleyebilirler.

Adetleriniz günlük yaşımınızı etkiliyorsa yada miktarı her zamankinden daha çok ise doktorunuza başvurmalısınız. Olağandan daha çok sayıda ped kullandığınızı düşünüyorsanız, çamaşırlarınıza yada yatağa kan bulaşıyorsa, pedle beraber havlu kullanmanız da gerekiyorsa tane kanamanızın aşırı bulunduğunun iyi bir göstergesidir.

Aşırı Tane Kanaması Sebepleri

Aşırı tane gören hanımefendilerin %40-60’ında altta yatan bir niçin yoktur. Bu vakalarda, hanımefendilerin disfonksiyonel uterin (rahim) kanamaları olduğu söylenir. Aşırı tane görmenin bunun haricinde ne kadar sık görüldüklerine bakılırsa sınıflandırılabilen ihtimaller içinde birçok sebebi vardır.

Aşırı tane görme sebepleri:

rahim ağzı yada rahim içi polipleri – rahim ağzından yada rahim içi döşemesinden köken alan iyi huylu büyümeler,

endometriozis – rahim içi döşemesinin pelvise, karına yada vücudun öteki kısımlarına yayılması,

myomlar – tane ağrısı da yapabilen, rahimdeki kanser olmayan büyümeler,

spiral – spiral yerleştirilmesininden sonrasında kan kaybı %40-50 artabilir,

kronik pelvik enflamatuar hastalık (PID) – kasık ağrısı, ateş, cinsel ilişki sonrası yada tane aralarında kanamaya da niçin olabilen, pelvisteki devam eden enfeksiyon,

polikistik over sendromu (PCOS) – yumurtalıklarda oldukça sayıda kist olması,

pıhtılaşma bozuklukları – von Willebrand hastalığı benzer biçimde kandaki pıhtılaşma bozukluları,

hipotiroidi – bitkinlik, kabızlık, soğuğa dayanamama ve saç-cilt değişikliklerine niçin olabilen, tiroid bezinin azca emek harcaması.

karaciğer yada böbrek hastalığı, ve

rahim kanseri (bu oldukça ender görülen bir durumdur).

Aşırı tane kanamasına yol açan tedaviler

Bazı tedaviler aşırı tane görmeye niçin olurlar. Bunlar:

antikoagülan ilaçlar – kimi zaman kanın pıhtılaşmasını azaltmak için kullanılır,

kemoterapi – kuvvetli ilaçlarla meydana getirilen kanser tedavisi, ve

tüpleri bağlatma – başka çocuk olmaması için meydana getirilen bir operasyon. Tüpleri bağlatmanın aşırı tane görme sebebi bulunduğunu göstermeyen emekler da vardır.

Aşırı Tane Görme Tanısı Iyi mi Konulur?

Tane kanamalarınızın olağan dışı fazla bulunduğunu düşünüyorsanız problemi araştırabilecek ve tedavi edebilecek bir doktora gitmelisiniz. Doktorunuz sadece adetleriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında detaylı bilgiler aldıktan sonrasında menoraji tanısı koyacaktır.