Apse nedir, neden olur?

APSE NEDİR?

Iltihap nedir?, çoğu zaman bakteriyel bir enfeksiyonun niçin olduğu ağrılı bir irin topluluğudur. Apseler vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. İki tür iltihap vardır.

Bunlar:

– Cilt altında gelişen cilt apseleri

– Vücudun içinde, bir organda yada organlar arasındaki boşluklarda gelişen iç apseler.

Bilhassa diş apseleri ciddi ağrılara, ağız kokusuna, sıcak-soğuk hassasiyetine ve eğer tedavi edilmezse de ciddi sıhhat problemlerine niçin olabilir.

APSE NEDEN OLUR?

Iltihap nedir? Bir çok apseye bakteriyel bir enfeksiyon niçin olur. Bakteriler vücudunuza girdiğinde, bağışıklık sisteminiz etkilenen bölgeye enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerini gönderir. Beyaz kan hücreleri bakterilere saldırdıkça, yakındaki bazı dokular ölür ve hemen sonra içi irinle dolu olan apseler oluşur. İrinde ölü doku, beyaz kan hücreleri ve bakteriler bulunur.

İç apseler ise çoğu zaman vücudunuzun başka bir yerinde enfeksiyon benzer biçimde mevcut bir durumun komplikasyonu olarak gelişir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda belirli apseler daha sık gelişir. Iltihap nedir? Aşağıdakilerden herhangi birine haiz olanlar, daha şiddetli apselere haiz olma riski altındadır. Bu sebeple vücudun enfeksiyonları önleme kabiliyeti azalır.

Bunlar:

– Kronik steroid tedavisi
– Kemoterapi
– Diyabet
– Kanser
– AIDS
– Orak hücre hastalığı
– Periferik vasküler bozukluklar
– Crohn hastalığı
– Ülseratif kolit
– Şiddetli yanıklar
– Şiddetli travma
– Alkolizm yada uyuşturucu bağımlılığı
– Şişmanlık

Iltihap için öteki risk faktörleri içinde kirli ortamlarda maruz kalma, belirli cilt enfeksiyonu türlerine maruz kalma, fena hijyen ve dolaşım sisteminin zayıf olması yer alır.

APSE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Minik bir cilt apsesi naturel olarak drene olabilir yada herhangi bir tedavi olmaksızın küçülebilir, kuruyabilir ve kaybolabilir. Bununla beraber, enfeksiyonu temizlemek için daha büyük apselerin antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekebilir ve irinin boşaltılması gerekebilir. Bu çoğu zaman cildinize bir iğne sokularak yada iltihap üstünde deride minik bir kesi yapılarak gerçekleştirilir.