Kramp

Kramp yaş aralığı, boy, kilo fark etmeksizin herkeste görülebilecek bir kas kasılması durumudur. Kramp yaşandığı saniyelerde bir çok kişiyi paniğe sürükleyebilmektedir. Krampın yaşandığı saniyeler, dakikalar kısa sürse bile paniğe yol açabilmesindeki en büyük niçin istem dışı meydana gelmesi ve yaşandığı süre zarfında durdurulamaz olmasından meydana gelmektedir. Kramplar bir tek zihin açıkken değil, uyku esnasında uykuyu bölecek şiddette vücudun değişik noktalarında meydana gelebilmektedir. Yüzme esnasında meydana gelebilecek kramp atakları tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Yaşamın her alanında her saniyesinde kramp sancıları ile karşı karşıya kalmak yaşam standardını negatif etkilemektedir

Kramp niçin girer?

Kramp sancılarını yada öteki adıyla kas spazmını tek bir niçin bağlamak doğru olmayacaktır. Vücuda kramp saplanmasının birçok sebebi olabilir. Kimi zaman gün içinde oldukca fazla ayakta kalmak, gecesinde bacaklarda kramp sancısının yaşanmasına doğrusu kas kasılmasına niçin olabilir. Kimi zaman de kramp hiçbir niçin olmadan kollarda görülebilmektedir. Kramp sancıları kas ve sinirsel bir durum olarak tanımlanmaktadır. Kramp doğrusu kas spazmı genel anlamda kısa sürelidir sadece bazı durumlarda uzun soluklu kas spazmları yaşanabilmektedir. En bilindik ve kapsayıcı sebepleri içinde sinir, stres, vitamin eksikliği, ani hareketler ve bitkinlik gelmektedir sadece uzun soluklu yaşanmış olan kramplar bazı hastalıkların habercisi konumundadır. Kramp 7’den 70’e herkeste görülebilmektedir ve genel olarak bacakların arka kısımlarında bulunan baldırlarda görülmektedir. Kasların enerjisinin azalması ya da enerjisini tüketen kaslar bu durumun açığa çıkmasına niçin olmaktadır. Günlük yaşamda sinir ve stres anlarının haricinde mutluluk anlarında meydana getirilen aşırı coşku mideye kramp saplanması olarak geri dönmektedir. Kasların temel amacı hareketliliği sağlamaktır. Kasların hareket esnasında beyinde bulunan kaslara gönderilmiş olduğu gevşeme sinyali zamanında ulaşmazsa yada kaslar hareket esnasında gevşemeden, kasılırsa bu ansızın vücuda saplanan kramp sancılarına niçin olacaktır.

Kramp niçin olur?

 

Varis

Kramp sancıları çoğunlukla bacak arkasındaki baldırlarda meydana gelmektedir. Gün içinde oldukca fazla ayakta kalmak ve genetik yatkınlığın oranı ile varisler baldırlarda meydana gelen krampların sorumlusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tiroid hastalıkları

Tiroid hastalıkları hipertiroidi ve hipotiroidi olarak ikiye ayrılmaktadır. Hipertiroidi, tiroid hormanlarının fazlalığı anlamına gelirken hipotiroidi ise azlığı anlamına gelmektedir. Tiroid hastalıklarının genel belirtleri içinde adale kramplarını bulunmaktadır.

Vitamin eksiklikleri

Bağışıklık sistemini korumuş olan, güçlendiren ve vücudun düzgüsel dengesini elde eden vitaminlerin eksikliği sağlıkta ciddi problemlere yol açmaktadır. Vitamin eksikliğinin yol açabileceği problemler oldukça fazladır. Kasların gevşemeden kasılmasının sebeplerinden biri vücudun yeteri kadar vitamin almaması ve kasları besleyememesi durumundan meydana gelmektedir. Bu durum kramp ataklarına niçin olabilmektedir.

Kalsiyum ve magnezyum eksikliği

Metabolizma içindeki enzimler için magnezyum minerali oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Kas ve sinir sisteminde kasın gevşemesi noktasında vazife magnezyum ilişkin iken kasılması durumunda ise kalsiyum vazife almaktadır. Buna bağlı olarak kramplar kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilmektedir.

Sinir, stres, ve coşku

Sinir ve stres başlıca birçok rahatsızlığın sebebi olarak tanımlanmaktadır. Kaslarda meydana gelecek kasılmalarda etken rol oynayan bu duygular istemsizce kasların kasılmasına niçin olabilmektedir. Aynı durum heyecanın ve paniğin arttığı dönemler de ilgilendiriyor olmaktadır. Bu süreçte sakinliği korumak ve zihni rahatlatacak aktiviteler yapmak kasların kasılmasına engel olabilmektedir.

Gebelik

Hanımlarda gebelik esnasında alınan kilolar sebebiyle hareket kısıtlılığı yaşanmaktadır. Gebelikte alınan kilolar vücudun dengesinin değişmesine niçin olabilmektedir. Bu süreç içinde yapılacak tertipli egzersizler, özelikle bacak kramplarını engelleyebilme özelliğine haizdir.

Diyabet

Şeker hastalıklarının en oldukca rastlanılan emareleri içinde ayak altında yanma hissi ve sık idrara çıkma emareleri yerini almaktadır. Sadece kan şekerine bağlı oluşabilecek kas kasılmaları kramp ataklarına niçin olabilir. Bu sebeple yüksek ya da düşük kan şekeri kramp sancılarına yol açabilmektedir.

Böbrek hastalıkları

İnsan vücudunun averaj yüzde 60 sudan oluşmaktadır. Su, organların işlevselliğini koruyabilmesi ve devam ettirebilmesi noktasında dirimsel bir öneme haizdir. Kasların gevşeyebilmesi için sıvı ve elektrolite ihtiyacı bulunmaktadır. Sıvı ve elektrolit kaybı böbreklerde oluşan hastalıklarında habercisi konumundadır. Buna bağlı olarak kramplar da meydana gelmektedir.

Buluğluk periyodu

Buluğluk periyodu gelişme ve gelişme çağı olduğundan dolayı bu süreçlerde dengesiz beslenme, düzensiz yaşam, ani kilo artışları ya da ani kilo verişleri vücudun dengesini bozabilmektedir. Tıpkı gebelik döneminde olduğu benzer biçimde tertipli egzersizler ve sıhhatli beslenme kaslarda yaşanacak krampların önüne geçebilme mevzusunda destek olacaktır.

Ani hareketler

Gün içinde meydana getirilen ani hareketler, bacak ve kollarda kramp sancılarına niçin olabilmektedir. Kaslar hareketliliği sağlamadan ilkin beyin içinde bulunan kaslara gevşeme sinyali göndermektedir. Ansızın meydana getirilen hareketlerde gönderilen sinyalin gecikmesi gevşemeden gerilen kasların kramp sancısı olarak geri dönüşünü elde edecektir.

Kramp tedavisi nasıldır? Kramp iyi mi geçer?

Kramp sancılarına cerrahi müdahale uygulanmamaktadır. Klinik muayene sonucunda doktor tavsiyesinde kullanılacak bazı ilaçlar ve kas gevşeticiler kramp sancılarının seviyesini azaltacaktır. Kramp sancılarının yaşandığı esnada sakin kalıp en yakın noktaya oturarak yada olanak var ise uzanarak kas spazmının yaşandığı noktaya hafifçe şekilde masaj yapmak kısa sürede spazm tesirini ortadan kaldıracaktır. Kramp sancılarının ya da kas spazmının yaşandığı sürelerde ürkü olup daha çok hareket etmek sancının seviyesini artıracaktır. Doktor tavsiyesi üstüne kas gevşetici kremler kullanılabilmektedir. Ilık su ile duş almak kasların gevşemesine niçin olacaktır ve kasılmasını önleyecektir. Egzersiz yapmak sıhhat açısında mühim bir konuma haiz fakat yaz mevsiminde aşırı egzersiz yapmak vücuda fazlaca yüklenmek gece bacak arkasındaki baldırlarda kas spazmının ortaya çıkmasına niçin olacaktır. Yüzme esnasında bacak arkasında bulunan baldırlarda kramp sancıları meydana gelebilmektedir.  Su içinde yaşanmış olan bacak krampları esnasında ürkü yapmadan sudan çıkılmalıdır aksi takdirde bacakta istemsiz ortaya çıkan kas spazmı ürkü ile birleşince  boğulmaya niçin olabilir.

Kramp sancılarının tesirini azaltmak için neler yapılmalıdır?

Kan şekerini dengelemek

Ani hareketlerden kaçınmak

Kramp sancısı yaşanmış olan bölgeye hafifçe masajlar yapmak

Abartıya kaçmadan vitamin kıymeti yüksek meyve ve sebze tüketmek

Fazlaca fazla gün içinde ayakta kalmamak

Tertipli beslenmek

Tertipli egzersiz yapmak

Ilık su ile duş almak

Sinir ve stres yapmaktan kaçınmak

Bolca sıvı tüketmek