Kalp ağrısı

Kalbi besleyen damarların daralması yada tıkanması sebebiyle kalp yeterince oksijen alamaz ve bu aşamada kalp ağrısı meydana gelir. Sadece bir çok vakit kalp ağrısı göğüs ağrısı ile karıştırılabilir. Kalp ağrısı zannedilen göğüs bölgesi ağrıları, kalple yada göğüsle ilgili herhangi bir probleminin sonucunda oluşabileceği şeklinde değişik nedenlerle de oluşabilir. Bu aşamada kalp ağrısı niçin olur, sorusunun yanıtı olarak aşağıdaki şeklinde uzun bir sıralama karşımıza çıkar:

Koroner arter darlığı yada tıkanıklığı

Kalp kası iltihabı

Perikardit (kalp zarı iltihabı),

Mitral kapak prolapsusu,

Aort kapağı darlığı, aort yetersizliği ya da  aort disseksiyonu (ana damarın yırtılması)

Akciğer hastalıkları,

Zatürre,

Göğüs zarı iltihabı,

Astım

Özofajial reflü,

Özofagus (yiyecek borusu) spazmı ve yırtılması,

Ülser,

Hipertansiyon,

Anemi (kansızlık),

Hipoksi (dokularda oksijen azalması),

Kas problemleri

Kaburga incinmeleri

Göğüs bölgesinde bulunan sinir sıkışmaları,

Depresyon ve kardiyak psikoz şeklinde problemler da kalp ağrısının sebebi olabilir.

Kalp ağrıları başladığında ağrının kalp ve göğüs bölgesindeki hangi sorundan kaynaklandığı hastalar tarafınca bilinemez, bu yüzden ağrılar ciddiye alınmalı ve ağrı probleminin rahat tedbirlerle çözülemeyeceği bilinmelidir. Zira kalp ağrısı herhangi bir ağrı türü değildir, basit ve rahat ilaçlarla giderilemez.

Kalp ağrısı emareleri nedir?

Kalp ağrılarının sebepleri tespit edilip erken bir dönemde teşhis konulmaz ise ağrılar kalp krizine dönüşebilir. Kalp ağrısında aşağıdaki emareler görülebilir:

Göğüs ortasını tutan ve/yada boyna, çeneye, sol tarafa yada sırta yayılan ağrı

Nefes darlığı

Çarpıntı

Baş ve ense ağrıları

Bitkinlik ve halsizlik

Öksürük

Bacaklarda ve karında ödem (şişme)

Hazımsızlık

Yutma güçlüğü

Morarma

Bayılma

 

Kalp ağrısı öteki nedenlerden iyi mi ayırt edilir?

Kalp ve göğüs ağrısının doğru tanımlanması, erken teşhis için oldukça hayatidir. Göğüs bölgesinde yada göğüs kafesinde ortaya çıkan ağrıların kalp ağrısı olup olmadığını ayırt edilmesi gereklidir.

Göğüs bölgesindeki ağrıların sertliği ve sıklığı mühim bir veridir. Ağrılar devamlı ve şiddetli ise göğüs ön bölgesinde belli bir alanda olup boyna ve sol omuza doğru, mide ve sırttan çeneye doğru yayılıyorsa, yirmi dakikadan fazla sürüyorsa bu ağrıların kalp ağrısı olma ihtimali yüksektir. Kalp ağrısı ani adım atar ve şiddetlidir. Ağrı hissi süreklidir.

Çocuklarda kalp ağrısı sebepleri nedir?

Kalp ağrısı bir tek yetişkinlerde görülmez. Çocuklarda, enfeksiyon ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar kalp ağrısına niçin olurken, yeni doğan bebeklerde ise doğumsal kalp hastalıkları kalp ağrısına yol açabiliyor. Sadece çocuklarda da kalp ağrısı göğüs ağrısı ile karıştırılabilir. Genel olarak çocuklardaki göğüs ağrısının sebepleri:

Zatürre ya da akciğer zarı hastalıkları ve zedelenmeleri

Astım atakları

Kaburga iltihapları ve anormallikleri

Ürkü atak, depresyon şeklinde ruhsal nedenlerdir.