Halsizlik

Halsizliğin tedavisi için ilk olarak, halsizliğe sebep olan etken ya da etkenlerin neler bulunduğunu saptamak gerekir. Sadece kimi zaman herhangi bir hastalığa bağlı olmadan gelişen bazı halsizlik durumları vardır. Mesela mevsim değişimleri, bazı ruhsal bozuklukların yaşandığı geçici süre dilimleri, yetersiz uyku aldığınız zamanlarda halsizlik görülebilmektedir. Eğer halsizlik şikâyetiniz devamlı devam eden bir durum almışsa ve artık yaşam kaliteniz düşmüş ise derhal doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz sizin hâlsizliğinizin sebebi altında yatan herhangi bir hastalık olup olmadığını belirler. Eğer bir hastalığa bağlı halsizlik yaşıyorsanız, o hastalığın tedavi sürecine geçilir. Mesela kansızlık yüzünden halsizlik yaşadığınız tespit edilirse, kan takviyesi yapılır yada tiroid bezleriniz azca çalmış olduğu için halsizlik yaşıyorsanız, tiroid bezlerinizi daha süratli çalıştıracak tedaviye geçilir. Halsizlik problemi yaşıyorsanız, asla kendi başınıza doktora gitmeden, muayene olmadan, kulaktan dolma sözler ile çeşitli vitaminler içmemelisiniz. Zira vücuda verilen fazla ve bilinçsiz vitaminler sizin zehirlenmenize yol açabilir.

Halsizlik şikâyetiniz var ise yaptırmanız ihtiyaç duyulan testler

Halsizlik sorununuz devamlı ise ve sizi günlük yaşam temponuzdan geride bırakıyorsa, kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Halsizlik için yaptırmanız ihtiyaç duyulan genel testler içinde, kan testleri, tiroid testleri, şeker testleri, eklemlerle ve romatizmalı hastalıklarla ilgili olup olamayacağını belirlemek için lüzumlu testleri yaptırabilirsiniz.

Halsizlik şikâyeti için ara öğünlerde neler yenmesi gerekir?

Halsizlik şikâyetinden kurtulmak için yapılacak en doğru şeylerden biri de, ara öğün yeme düzenine alışmaktır. Bazı besinler doğru saatlerde vücudunuza vermezseniz, gün içinde halsiz düşmeniz kaçınılmaz olur. Özelikle ikindi vakti kısaca, öğlen ile akşam yemeği arasındaki sürede kesinlikle bir miktar gıda tüketmelisiniz. Öğlen 12 ile akşam 7 içinde süreye iki ara öğün koyup, birinde bir tane meyve, öteki ara öğünde rejim türü bisküviler yada kalorisi düşük besinler tüketmeniz halsizliğinizi ortadan kaldırmak için son aşama yararlı olacaktır.

Spor yapmak halsizliği yok eder mi?

Evet. Aslına bakarsak egzersiz yapmak, spor yapmak halsizliğe karşı birebir gelir. Sadece spor yapmak için ilkin haliniz olması lazım. Bu sebeple sabah güneşle beraber uyanın ve güneşin doğuşuna karşı açık havada yada evinizin balkonunda, terasında yalnız 10 dakika bile olsa egzersiz yapın. Bu size gün içinde yapmak istediğiniz egzersizler için güç sağlayacak ve halsizliğinizi giderecektir.

Halsizliği yok etmek için iyi mi beslenmek gerekir?

Halsizlik şikâyeti olan kişilere bakmış olduğunuzda hepsinin ortak noktası yanlış beslenme düzenidir. Şahıs kimi zaman bilgisizce kimi zaman de rejim yapmak ve zayıflamak adına karbonhidratlı gıdaları hayatından tamamen çıkarır. Kişinin gereksinim duyan enerjide karbonhidratlarda bulunmuş olduğu için, şahıs direk halsizlik problemi ile baş başa kalır. Bu sebeple gün içinde almanız ihtiyaç duyulan karbonhidrat miktarını, kesinlikle almalısınız. Zira daha azını almanız durumunda halsizliğin yanı sıra saç dökülmesi, tırnak kırılması benzer biçimde daha birçok hastalıkla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple şeker oranı düşük bulgur, kivi, elma, ayva, armut, kuru baklagiller benzer biçimde gıdaları halsizliğe karşı tüketebilirsiniz.

Yaz mevsiminde halsizlikten kurtulmak için neler yenilebilir?

Yaz mevsiminin sıcak havasında birçok şahıs halsizlikten şikâyet eder. Aslına bakarsak doğru beslenme ile sıcak havaların verdiği halsizlik şikâyetinden kurtulabilirsiniz. Mesela günde içeceğiniz 2 bardak limonata sizi hem serinletir hem de C vitamini ile size enerji verir. Gene aynı şekilde dondurma, ayran yaz mevsiminde yaşanmış olan halsizliğe çözüm getirir. Bunun yanında kuru kayısı, kuru badem, fındık, ceviz, kuru üzüm, kuru incir yaz mevsimi halsizliği ile savaşım etmede son aşama faydalıdır.