Deri iltihabı

İmpetigo:

Kollar, bacaklar ve yüzde sarı, gri ve kaşıntılı yaralar oluşur. Oldukça sık rastlanan bir deri hastalığı türüdür. Dermatit benzer biçimde bir cilt hastalığı ile birlikte de gözlemlenebilir. Enfeksiyon başlangıçta kızartı şeklinde adım atar ve sivilce formunu alır. En fazla iki günün sonucunda sivilce patlayıp sızıntıya niçin olur. Yarada genişleme olabilir. Bu iltihabın bulaşıcı özelliği vardır. İltihaba neden olan bakteri kana karışarak bilhassa çocuklarda böbrek hastalığına niçin olabildiği gözlemlenmiştir. Tedavi süreci yavaş gelişir, buna karşın iyileşme oranı oldukça yüksektir.

Folikülit:

Kıl folikülleri çevresinde oluşan beyaz uçlu sivilce türüdür. Kıl keselerinde meydana gelen yüzeysel bir enfeksiyondur. Bu da yaygın bir halde görülen deri iltihapları içinde yer verilmiştir.

Yılancık Ve Selülit:

Bacak ve kollarda, yüzde görülebilen bir tür deri iltihabıdır. Oluştuğu bölgede şişlik, kızarıklık ve yanma hissi gözlemlenir. Selülit, ciltte bağ dokusunda meydana gelen, bakterilerin yol açmış olduğu bir enfeksiyondur. Yılancık ise enfekte olmuş alanlarda parlak ve sınırları belirgin olan ağır bir selülit türüdür.

Zona:

Vücutta herhangi bir bölgede ya da yüzün bir tarafında yanma, kızartı ve ağrıya sebebiyet veren bir tür deri hastalığıdır. Yaralar küçük ve su dolu kabarcıklar formunda görülür. Su çiçeğine neden olan virüsten meydana gelen bir irin türüdür. Su çiçeği geçirmiş kişilerde virüs kurnaz bir halde sinir hücreleri içinde saklanabilir ve vücudun zayıf düşmüş olduğu aniden yine ortaya çıkar. Hastalığın iyileşme süreci oldukça uzun ve zahmetlidir. Kişinin yaşam standardını negatif yönde etkisinde bırakır.

Çıban

Çıban, saç folikülü yada yağ bezlerinde başlamış olan bir tür cilt enfeksiyonudur. İlk olarak enfeksiyon kapmış alanda bir tür kırmızılık oluşur ve devamında bir yumru meydana gelir. 4-7 gün içinde cilt altında irin toplanmasından dolayı rengi beyaza doğru dönmeye adım atar