Anus kaşıntısı

Kaşıntı, kişilerin çoğunda ara sıra rastlanan bir durumdur. Vücudun pek fazlaca sistemiyle ilgisi bulunabilir. Kronik böbrek yetmezliğinden karaciğer hastalıklarına kadar pek fazlaca rahatsızlığın emarelerinden biri de kaşıntı olabilmektedir.

Kaşıntıya yol açan hastalıklar:

Deri Hastalıkları

Kronik Böbrek Hastalıkları

Karaciğer ve Safra Yolları Hastalıkları

Lenfomalar

Bilhassa yaşlı kişilerde cilt kuruluğu

Makat bölgesinde inatçı kaşıntı ( Pruritus Ani)

Mide-barsak ve karaciğer hastalıklarında kaşıntı ile ortaya çıkabilen iki mühim hastalık “safra akımının bozulması (kolestaz)” ve “makat bölgesindeki kaşıntı (Pruritus Ani)”dır.

İnatçı Kaşıntılara Dikkat

Safra akımındaki bozulma karaciğer ve safra yollarının pek fazlaca hastalığına bağlı olarak oluşabilir. Bu durumda normalde safra ile atılan maddeler kan ve öteki dokularda birikir ve kaşıntı gelişir. İyileşmeyen yada yine eden inatçı kaşıntı yada kaşıntı ile beraber sarılık, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde açılma, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, karında şişlik, ateş şeklinde bulguların bir kısmı var ise ne olursa olsun bir gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi altta yatan nedene gore değişmektedir.

Aşırı Temizlik Kaşıntı Sebebi Olabilir

 

Makat çevresinde ciddi kaşıntılar bilhassa geceleri ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman sebebi belli değildir. Bazı hastalarda makat çevresi ve genital bölgenin fena hijyeni yada sabun, deterjan ve parfümlerle aşırı temizlik kaşıntının sebebi olabilir.

Çocuklarda makat çevresinde kaşıntının en sık sebebi halk içinde kıl kurdu olarak malum barsak parazitidir (oksiüriazis). Makat çevresinde kaşıntı ile beraber kızarıklık, ödem, ileri dönemde ciltte beyazlaşma ve kalınlaşma görülebilir. Çocuklarda geceleri şiddetli kaşıntı (parazitin makat çevresindeki cilde yumurtalarını bırakması sebebi ile) olabilir.

Makat bölgesindeki kaşıntının öteki sebepleri ise:

Hemoroid, fissür, fistül, tümör, geçirilmiş cerrahi yada radyoterapi

Primer dermatolojik hastalıklar (liken planus, atopik egzema, psoriasis, seboreik dermatit)

Mantar infeksiyonları (dermatofitozis, kandidiyazis)

Parazitler (kıl kurdu, uyuz hastalığı)

Kontakt dermatit (sabunlar, kremler ve antibiyotik kullanımına bağlı)

Ek olarak dar giysiler, aşırı kiloluluk, şeker hastalığı, sıcak hava ve beslenme biçimi de bu tür yakınmaları tetikleyebilmektedir.

Tedavi

Sabun ve deterjanlar ile aşırı ovmadan kaçınılmalı. Makat çevresi kuru tutulmalı.

Dar ve naylon giysilerden uzak durulmalı. Pamuklu çamaşır tercih edilmeli.

Kahve, çay, kola, bira, çikolata, domates, baharatlar perianal kaşıntıya niçin olabilmektedir. Bu gıdalar rejimden 2 hafta süre ile çıkarılmalı ve semptomlar düzeldikten sonrasında birer birer rejime eklenmelidir.

Dirençli vakalarda dermatoloji ve psikiyatri muayeneleri yararlı olabilir.

Hemoroid, mantar infeksiyonları, parazitler şeklinde tespit edilebilir sebepleri tedavi etmek gerekir.